Aleksander Kwaśniewski – b. prezydent
Ponad 20 lat temu w Rio de Janeiro odbył się Szczyt Ziemi. Rok później, we wrześniu 1993 roku w następstwie tego wydarzenia legendarny przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow postanowił założyć organizację Green Cross, która właśnie obchodzi swój 20. jubileusz.
W tym czasie świat zmienił się nie do poznania. Tak pod względem gospodarczym, jak i społeczno-politycznym i ekologicznym. Szereg państw Europy Środkowo-Wschodniej wstąpiło do NATO oraz Unii Europejskiej, kończąc definitywnie zimnowojenny podział starego kontynentu. 11 września 2001 roku świat Zachodu został zaatakowany przez islamskich terrorystów, którzy użyli najbardziej nikczemnych metod w celu próby zastraszenia USA i jego sojuszników. W dziedzinie światowej gospodarki i finansów optymizm lat 90. XX wieku został boleśnie doświadczony przez największy od przeszło 80 lat strukturalny kryzysu kapitalizmu.
Także proces globalizacji oprócz oczywistych korzyści przyniósł ze sobą wiele niepokojących wyzwań. Wzrastające nierówności społeczne stwarzają świat, w którym część bogatej północy dalej się bogaci, zaś olbrzymie masy społeczne południa popadają w coraz większą biedę oraz ubóstwo. Kolejna fala kryzysu gospodarczego napędza wzrost nastrojów nacjonalistycznych oraz rasistowskich w Europie, niekiedy przybierając brunatną twarz bojówek faszystowskich. W skali globalnej mamy do czynienia z coraz powszechniejszymi wyzwaniami natury ekologicznej. Od ponad 20 lat zauważalne są radykalne zmiany klimatu, czego symbolem są chociażby huragany Katrina oraz Sandy, które pochłonęły setki ludzkich istnień uderzając w wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Dostęp do czystej wody czy powietrza za kilka dekad może być przywilejem nielicznych.
Warto zatem zadawać otwarcie pytanie: co robić, jak działać? Green Cross jest organizacją, która powstałam aby aktywnie poszukiwać odpowiedzi na te pytania. Aby przeciwdziałać nowym fenomenom oraz budować światową świadomość problemów i wyzwań. Każde zachowanie jednostkowe może bowiem wyjść naprzeciw najbardziej istotnym wyzwaniom współczesności. Również w skali globalnej należy wykazywać się zaangażowaniem na rzecz zmiany obecnego status quo. Solidarność to wartość sama w sobie, którą należy wcielać w życie, szczególnie posiadając wiedzę o rażących dysproporcjach dochodowych i cywilizacyjnych między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Należy działać razem i szybko, gdyż jest to obowiązek wobec nas samych jak i przyszłych pokoleń. Są to cele i wartości Green Cross, które w pełni podzielam
i wspieram.