Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl
Najważniejsze zadanie Polskiego Komitetu Olimpijskiego to – obok zabezpieczania udziału naszych reprezentacji w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich – krzewienie uniwersalnych wartości ruchu olimpijskiego, pielęgnowanie dorobku polskiego i światowego sportu, promowanie zasad fair play i umacnianie kontaktów świata sportu z ludźmi kultury i sztuki. Jednocześnie PKOl w swojej codziennej pracy kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla środowiska naturalnego, uznając te zagadnienia za trzeci (obok sportu i kultury) wymiar współczesnego olimpizmu. Wychodzę z założenia, że obie sfery życia są właściwie nierozłączne. Poza sportem to właśnie ochrona środowiska stała się moją „młodszą”, ale nie mniej ważną pasją.
Dlaczego nie połączyć ludzi oddanych z jednej strony krzewieniu zasad olimpizmu a z drugiej – ekologii przy tworzeniu warunków do harmonijnego i przyjaznego środowisku rozwoju naszej cywilizacji? Temu właśnie służy fakt powołania w strukturach PKOl Komisji „Sport i Środowisko”. Poprzez jej działania nawiązujemy współpracę z instytucjami, uczelniami, firmami oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ekologią. Staramy się wspomagać ich inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska, rozwoju sportu i edukacji w tym zakresie. Organizatorów imprez sportowych i inicjatorów budowy nowych hal czy stadionów uczulamy na konieczność uwzględnienia w ich planach szacunku dla środowiska naturalnego. Przykładem organizacji, z którą współpracujemy, jest Green Cross, której poczynania z zainteresowaniem śledzę i szczerze doceniam jej wkład prośrodowiskowy. Współpraca między nami niejednokrotnie objawiała się wspólnym „zarażaniem się” entuzjazmem do działań na rzecz środowiska.
Nadrzędnym celem na przyszłość wydają się być wszelkie działania zmierzające do zapewnienia ludziom życia w czystym, zdrowym i bezpiecznym środowisku. Droga do tego wiedzie przez promowanie postaw proekologicznych i upowszechnianie wśród młodych ludzi aktywności sportowej, wrażliwości na piękno i wspólne dobro, krzewienie wśród nich świadomości zagrożeń wynikających z bezczynności. W ślad za dynamicznie rozwijającą się gospodarką światową za niezwykle ważny uważamy bliski kontakt człowieka z naturą, który już dziś w wielu miejscach wymaga intensywnego odbudowywania.
Zainteresowanie ekologią opiera się niekiedy wyłącznie na słowach i… modzie. Najefektywniejsze w ekologii jest jednak stałe, wyważone i przemyślane działania i dlatego szczerze raduje fakt, że coraz więcej osób aktywnie włącza się w rozmaite inicjatywy mające na celu poprawę jakości naszego otoczenia, naszego życia.