Andrzej Malinowski – Prezydent Pracodawcy RP
Żyjemy w czasach głębokich kontrastów. Z każdą dekadą – mimo znaczącego przyrostu naturalnego – zmniejsza się poziom skrajnego ubóstwa w świecie. Postęp w rolnictwie sprawił, że nie zagraża nam globalna klęska głodu. Postęp w medycynie ograniczył śmiertelność niemowląt i wydłużył czas życia. Postęp w komunikacji pozwolił na globalną wymianę informacji w czasie rzeczywistym.
To wszystko nie oznacza jednak końca problemów trapiących ludzkość. Coraz istotniejszym wyzwaniem jest wypracowanie, nowego, zrównoważonego modelu rozwoju. Wraz ze wzrostem populacji i postępem cywilizacyjnym zwiększa się zapotrzebowanie na rozmaite dobra i usługi. Ich wytworzenie zużywa nieodnawialne zasoby, a nierzadko powoduje też negatywne efekty środowiskowe. Podstawą powinno być wykorzystanie możliwości odzysku surowców i ponowne ich użycie. Potencjał w tym zakresie istnieje zarówno w przemyśle, rolnictwie, jak i w gospodarstwach domowych.
Wraz z postępującym rozwojem gospodarczym będzie rosło globalne zapotrzebowanie na energię przy jednoczesnym wyczerpywaniu się istniejących paliw. Dlatego należy zwiększać efektywność wykorzystania energii ze źródeł konwencjonalnych i jednocześnie rozwijać technologie odnawialnych źródeł energii. Postęp technologiczny powinien umożliwić obniżenie kosztów energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Sztuczne podwyższanie cen, aby zagwarantować opłacalność OZE – a do tego sprowadza się dzisiejsza unijna polityka klimatyczna, to ślepa uliczka.
W sferze gospodarczej, szczególnie duże zmiany, z którymi będziemy musieli się zmierzyć dotyczą nas, Europejczyków. Czy uda nam się utrzymać dotychczasowy poziom życia wobec starzenia się społeczeństwa? Czy potrafimy odnaleźć się w sytuacji postępującej peryferyzacji Europy na ekonomicznej mapie świata?
Ciągle istotnym wyzwaniem pozostają istniejące nierówności. Niezbędna jest więc kontynuacja globalnych inicjatyw mających na celu walkę z ubóstwem. Tylko eliminacja biedy pozwoli przywrócić harmonię społeczną. W tym kontekście ważne jest także, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom naszej planety dostęp do edukacji i służby zdrowia niezależnie od zasobności portfela, pochodzenia, narodowości, rasy czy innych dyskryminujących kryteriów. Z kolei widoczna w niektórych krajach postępująca erozja klasy średniej jest zagrożeniem nie tylko dla gospodarki, lecz także dla demokracji. Dlatego należy tworzyć warunki, sprzyjające tworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy i wyzwalaniu przedsiębiorczości.