dr Ismail Serageldin – naukowiec, b. wiceprezes Banku Światowego
Myśląc o przyszłości naszej planety, musimy przede wszystkim wygrać walkę ze skutkami zmian klimatu i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Musimy zmienić strategie energetyczne w regionach narażonych na niedobory energii, oraz nasze ogromne uzależnienie od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Działania te będą wymagały zwiększenia wydajności, jak również zmiany struktury dostaw i konsumpcji energii. To będzie kolejna rewolucja przemysłowa, która odmieni nasze miasta i modele transportu.
Oceany również powinny być naszym priorytetem. Zajmują one 95 proc. powierzchni naszej niebieskiej planety a prądy głębinowe są jednym z głównych czynników kształtujących klimat. Nasz cykl hydrologiczny jest uzależniony od oceanów. Dlaczego więc tak źle je traktujemy, zakwaszając i zanieczyszczając wody oceaniczne? Wpływ tych zjawisk w połączeniu z rosnącą temperaturą pozbawi nas raf koralowych i zagrozi bioróżnorodności tego ekosystemu.
Kolejnymi wyzwaniami są gospodarka wodna i żywność. Największym konsumentem wody jest rolnictwo, więc kryzys wodny nie sprowadza się jedynie do braku dostępu do tego surowca. Dotyka on podstawowego prawa człowieka jakim jest bezpieczeństwo żywnościowe. To wstyd, że miliard ludzi na Ziemi cierpi z powodu chronicznego niedożywienia. Zmiana diety towarzysząca wzrostowi przychodów i zwiększony popyt na białko zwierzęce wymagają o wiele skuteczniejszego zarządzania w sektorze rolnictwa. Stawką w tej grze jest życie ekosystemów, od których jest uzależnione nasza egzystencja.
Musimy chronić bioróżnorodność ekosystemów. Jesteśmy świadkami szybkiego wymierania gatunków w miarę jak powiększają się tereny zamieszkiwane przez człowieka. Ludzie zawłaszczając sobie coraz to nowe regiony, zanieczyszczają je i zmieniają ich przeznaczenie wycinając lasy i niszcząc całe ekosystemy.
Nauczmy się żyć w symbiozie z naturą i zmieńmy konsumpcyjny stosunek do niej. Nie istniejemy po to, aby podporządkowywać naturę i naginać jej prawa do swoich zachcianek. Jeżeli chcemy być władcami Ziemi, powinniśmy wziąć odpowiedzialność za całe życie na naszej planecie. Pamiętajmy o mądrym, starym powiedzeniu, że nie odziedziczyliśmy Ziemi od naszych ojców a jedynie pożyczyliśmy ją od naszych dzieci.