Janina Ochojska – założyciel, Prezes Zarządu Polska Akcja Humanitarna
W 2000 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Deklarację Milenijną, stanowiącą przełomowy krok w globalnej walce przeciwko ubóstwu. Światowi przywódcy 189 krajów, w tym Polski, zobowiązali się podjąć wspólne wysiłki na rzecz realizacji ośmiu kluczowych Milenijnych Celów Rozwoju dotyczących eliminacji do 2015 roku skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienia dostępu do wody pitnej, jak również do edukacji na poziomie podstawowym oraz poprawy zdrowia matek i dzieci.
Dwa lata przed terminem ich realizacji w dalszym ciągu bardzo wiele pozostaje do zrobienia. Choć na przestrzeni ostatniej dekady cele rozwoju stanowiły skuteczne narzędzie służące globalnej mobilizacji na rzecz walki z ubóstwem – ludzie na całym świecie nadal cierpią z powodu biedy, głodu, nierówności i braku bezpieczeństwa. Szacuje się, że 1,3 mld ludzi wciąż żyje w skrajnym ubóstwie, mimo pewnych postępów wiele z problemów pozostało nierozwiązanych.
23 września br. w Nowym Jorku odbędzie się Zgromadzenie Ogólne ONZ, na którym zostaną podsumowane wysiłki na rzecz osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju, omówione sposoby przyspieszenia postępów do roku 2015, ale przede wszystkim rozpoczęty zostanie globalny proces ustalania działania po tej dacie, w horyzoncie czasowym 2015 – 2030.
Głównym założeniem wyznaczającym debatę o tzw. post milenijnej agendzie rozwoju jest związek pomiędzy eliminacją ubóstwa a zrównoważeniem środowiskowym. Kluczowa staje się potrzeba połączenia trzech wymiarów zrównoważonego rozwoju – gospodarczego, społecznego i środowiskowego, ponieważ tylko w ten sposób można skutecznie dążyć do zapewnienia dobrobytu i godnego życia obywatelom. Nie jest możliwe wyeliminowanie ubóstwa bez uwzględnienia, między innymi, zmian klimatycznych, czy degradacji źródeł wody, które przynoszą najdramatyczniejsze skutki dla najbiedniejszych społeczeństw. Jak podkreślano na konferencji na temat Zrównoważonego Rozwoju Rio+20, zdrowie i edukację trzeba traktować jako nieodłączne elementy zrównoważonego rozwoju i główne czynniki warunkujące eliminację ubóstwa czy wzrost gospodarczy. Aby zlikwidować głód przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa żywnościowego, najpierw musimy osiągnąć cel polegający na zapewnieniu najważniejszych standardów w zakresie edukacji, odżywiania i czystej wody.
W dyskusji na temat przyszłych działań, nie ma obecnie żadnych wątpliwości, że bez kompleksowego podejścia nastawionego na eliminację ubóstwa oraz osiągnięcie zrównoważonego rozwoju nie da się osiągnąć ani jednego ani drugiego.