Jerzy Buzek – b. Premier, b. Przewodniczący PE
W swojej codziennej pracy mam możliwość szerszego obserwowania przemian gospodarczych, porównywania na przestrzeni lat sytuacji w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Rozważania na temat przyszłości nasuwają myśl, bez globalnego podejścia niewiele można osiągnąć, dużo łatwiej jest działać razem we wspólnym interesie, zgodnie z zasadą myśl globalnie – działaj lokalnie.
W dobie przyspieszającego rozwoju gospodarczego, kondycji gospodarki stale hamowanej przez głęboki kryzys i rosnących dysproporcji społecznych musimy działać myśląc jednocześnie o zasobach oraz polityce energetycznej w kontekście kolejnych pokoleń. Pamiętajmy, że konwencjonalne źródła energii kiedyś się skończą, a nowe technologie mogą nam tylko pomóc w umacnianiu pozycji naszej gospodarki. Należy szukać alternatyw i publicznie o nich dyskutować. Nie poprzestawajmy jednak na samych rozmowach – działajmy dynamicznie.
Traktat lizboński zobowiązuje nas do solidarności energetycznej, wszystkie podejmowane działania powinny wpisywać się w kontekst europejski. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne dzięki innowacyjnej polityce wytwarzania i wykorzystania energii, mechanizmom finansowania i mądrego gospodarowania funduszami, skutecznym strategiom rozwoju i wdrażania „czystych” i wydajnych technologii we wszystkich gałęziach przemysłu, a wreszcie poprzez budowę wspólnego wewnętrznego rynku energii. W tej kwestii nieocenione jest nawiązanie ścisłej współpracy rządu z jednostkami regionalnymi, przedsiębiorcami i ośrodkami badawczymi mającej na celu łagodzenie zmian klimatycznych. Aby uniknąć problemów z bilansem energetycznym w najbliższych latach, powinniśmy również dążyć do rozwoju energetyki prosumenckiej, która pozwala każdemu mieszkańcowi na wkład w produkcję energii na małą skalę przy jednoczesnej możliwości zmniejszenia kosztów utrzymania domu. Przy dużym zainteresowaniu Polaków, Europejczyków, całego świata możemy osiągnąć bardzo dobry rezultat.
Nie bez znaczenia pozostaje kwestia kompleksowej analizy obowiązujących aktów prawnych, które mają decydujące znaczenie dla rozwoju biznesu. Powinniśmy przede wszystkim zmierzać do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, a więc wysokiego wzrostu i tworzenia miejsc pracy przy równoczesnej zmianie obecnych wzorców konsumpcji
i produkcji.
W tym roku Polska przewodniczy 19-stej Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (COP19/CMP9). Przed nami duże wyzwanie, Polska ma szanse prowadzić negocjacje wyznaczając tym samym nowe kierunki działań na arenie międzynarodowej.