Marcin Korolec – Minister Środowiska
Świat wokół nas zmienia się dziś bardzo szybko. Zmieniają się również wyzwania, z którymi musimy się mierzyć. Niezmienne są jednak te dotyczące środowiska i zasobów planety. Może nam się często wydawać, że skutki zmian klimatu, czy też stale rosnącej konsumpcji zasobów, w tym wody i energii, oddalone są w czasie. Jednak, aby skutecznie zadbać o bezpieczną przyszłość, konieczne jest podjęcie działań już dziś, w trudnych czasach kryzysu gospodarczego. Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją obecnie przed światem jest idea transformacji w kierunku zielonej gospodarki, która pozwoli krajom i społeczeństwom nadal rozwijać się gospodarczo w sposób przyjazny dla środowiska.
Zielona gospodarka powinna być ważnym elementem strategii wychodzenia z kryzysu gospodarczego, gdyż prowadzi do zwiększenia efektywności zużycia zasobów i tym samym do powrotu na ścieżkę wzrostu. Jednak sposoby osiągnięcia celów zielonej gospodarki powinny być dostosowane do warunków krajowych tak, aby zapewnić maksymalną efektywność ekonomiczną, biorąc pod uwagę pozostające do dyspozycji środki.
Zazielenianie gospodarki wskazywane jest jako istotny element działań w wielu obszarach polityki międzynarodowej. Kluczowe procesy globalne, takie jak wdrażanie postanowień Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zrównoważonego rozwoju (tzw. Rio+20), czy też proces negocjacji w Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) to tylko dwa przykłady, gdzie kwestie środowiskowe mają bezpośrednie przełożenie na ramy polityki rozwojowej. Szczególnie w tym drugim procesie Polska ma do odegrania istotną rolę jako Prezydencja Konferencji COP19, która w tym roku odbędzie się
w Warszawie.
Polska jest bardzo dobrym przykładem kraju, któremu udało się stworzyć przyjazny środowisku model rozwoju – ostatnie 20 lat to okres dynamicznego wzrostu gospodarczego (ponad dwukrotny wzrost PKB) przy ponad 30% redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz znaczącej redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza i wody. Aby kontynuować zrównoważony rozwój, Polska potrzebuje innowacyjnych rozwiązań, które w dłuższym horyzoncie czasowym obniżą koszty działań przy zwiększonej efektywności wykorzystania zasobów, dostarczając tym samym odpowiedzi na kluczowe wyzwania środowiskowe
i gospodarcze.
Powinniśmy pamiętać, że rozwiązanie globalnych problemów zależy przede wszystkim od powodzenia procesów, które toczą się w mniejszej skali – działań lokalnych, regionalnych, zaangażowania partnerów społecznych, środowisk naukowych i sektora prywatnego oraz przede wszystkim zmian naszych, prywatnych przyzwyczajeń na bardziej „zielone”. Jednak oczekiwany efekt w skali globalnej będzie zależał przede wszystkim od tego, czy wszyscy na naszej planecie będziemy w tym procesie aktywnie brać udział.