Dobra praktyka – zielone biura
0Ambicja w odcieniach green
Im bardziej ambitny projekt, tym więcej uwzględnia elementów. Firma Henkel, która wdrożyła projekt ekobiura w 2009 roku nie ograniczyła się jedynie do działań takich jak kampanie informacyjne dla pracowników lub dostarczanie im wody w większych opakowaniach, aby zredukować ilość produkowanych śmieci, ale zainwestowała również w zgniatarki. Podjęto także działania z zakresu ekologicznego użytkowania samochodów.
- Działania Henkel w Polsce wpisują się w globalną strategię firmy, która zakłada zmniejszenie w ciągu 5 lat zużycia energii o 15 proc., a wody i odpadów o 10 proc.
Srebro za zieleń
Mieszczące się w warszawskim biurowcu Deloitte House zielone biuro Skanska Property Poland wyróżnione zostało w tym roku srebrnym certyfikatem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Nagrodę przyznano za przyjazne środowisku rozwiązania użyte do wykończenia wnętrza, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, a także za dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach. Ponadto, dzięki temu, że cały biurowiec zużywa ponad 30% energii mniej niż budynek referencyjny, w 2009 roku uzyskał przyznawany zielonym inwestycjom przez Komisję Europejską certyfikat GreenBuilding. Obecnie istnieje ok. 200 takich budynków w Europie, w tym tylko 5 w Polsce.
Ekologia monitorowana
W maju 2010 otwarto w Gdyni budynek fundacji Det Norske Veritas (DNV) o powierzchni ok. 4500m2. Biuro także wybudowano zgodnie ze standardami rekomendowanymi przez unijny program GreenBuilding. Jednym z kluczowych komponentów budynku jest system zarządzania budynkiem, który m.in. reguluje oświetlenie i temperaturę w różnych częściach budynku przy pomocy sieci czujników. Wszystkie informacje spływają do komputerowego centrum dowodzenia, gdzie poziom zużycia energii jest monitorowany i regulowany. Szacuje się, że koszt audytu energetycznego zwraca się już w pierwszym roku po wprowadzeniu usprawnień.
Jak zapewniają na stronie internetowej dnv.pl autorzy projektu oświetlenie i temperaturę można kontrolować centralnie jak również sterować nimi manualnie z dowolnego miejsca obiektu.
Lokalizacja nowootwartego Centrum Technologicznego DNV – blisko publicznych środków transportu, 20 km od lotniska – ułatwia dojazd i pozwala ograniczyć korzystanie z prywatnych aut. Nawet rośliny posadzone wokół konstrukcji wybrano pod kątem zgodności z lokalną populacją ptaków.
Zielone biuro w służbie wizerunkowi
Przedsiębiorcy coraz częściej postrzegają inwestycje w zielone biura nie tylko w kategoriach stworzenia przyjaznego środowiska pracy, czy też działań związanych z poprawą wizerunku firmy, ale coraz częściej, ale wyrazem autentycznego zaangażowania w sprawy środowiskowe. Nie powinno się jednakże zapominać o korzyściach finansowych powodowanych choćby przez usprawnienia w zakresie efektywności energetycznej.
foto: http://www.flickr.com/photos/dainsandoval/2788099136/