Uwagi GCPL do „Strategii Zielonego Wzrostu” OECD
0OECD definiuje „zielony” wzrost jako sposób realizacji rozwoju gospodarczego, przy jednoczesnym zapobieganiu degradacji środowiskowej, spadkowi bioróżnorodności oraz wykorzystywaniu zasobów naturalnych w sposób naruszający równowagę ekologiczną.
Główną ideą Strategii jest dostarczenie odpowiedzi na wyzwania kryzysu gospodarczego, ale także wypracowanie zrównoważonych procesów produkcyjnych, jak i zachowań konsumentów. GGS ma zagwarantować w krajach członkowskich OECD integralność polityk gospodarczych, ekologicznych i dotyczących sprawiedliwości społecznej.
Spostrzeżenia
W ramach procesu konsultacji Strategii oraz dotyczącego niej raportu oceniającego (SIA interim report) Green Cross Polska zgłosił uwagi oraz sugestie dotyczące niektórych jej aspektów. Naszym zdaniem zasadniczym problemem jest brak przekonującego wyjaśnienia, czym odróżnia się idea zielonego wzrostu od zrównoważonego rozwoju (ZR). Uważamy, że Strategia powinna wpisywać się w dokumenty strategiczne dotyczące ZR, a nie z nimi konkurować.
GGS nie zawiera także spójnej koncepcji wdrożeniowej, a wskazuje w tym względzie na rolę poszczególnych państw. Uważamy, że dla zapewnienia pełnej realizacji celów Strategii kluczowym zagadnieniem jest znalezienie instrumentów realizacyjnych, w tym sekwencji ich wprowadzania w państwach członkowskich OECD i innych.
Strategia skupia się głównie na dwóch sektorach: energetyka oraz rolnictwo. Istotnym niedopatrzeniem jest brak uwzględnienia sektora gospodarki odpadami jako równorzędnego, obok wymienionych.
„Strategia Zielonego Wzrostu” dotyczy niezwykle ważnych zagadnień, jednak naszym zdaniem jest niestety mało prawdopodobne, aby w obecnej formie miała znaczenie szersze, niż przedstawienie stanu ogólnych poglądów OECD w zakresie oczekiwanych kierunków rozwoju.
źródło
www.oecd.org/greengrowth
foto: NASA