Osiedla domów pasywnych już w Polsce
0Aby budynek można było nazwać pasywnym przyjęto, iż musi on spełniać następujące warunki:
- Jego zapotrzebowanie na energię cieplną i energię wykorzystywaną do ochładzania (klimatyzatory) nie może przekroczyć w obu przypadkach 15 kWh/m2 rocznie;
- Z budynku nie powinno się wydostawać w ciągu 1 godziny powietrze w ilości większej niż 0,6 jego objętości.
- Budowane w Polsce domy pasywne mają zazwyczaj charakter jednorazowych i odosobnionych inwestycji.
Od pojedynczych domków do osiedli
Pozytywnym zjawiskiem są w tym kontekście powstające coraz częściej pasywne osiedla. Przykładem jest rozwijające się osiedle energooszczędnych domków jednorodzinnych w miejscowości Bojanów leżącej ok. 15 km od Gdyni. Jak dotąd powstały dwa domy, jednak developer zapowiada wybudowanie kolejnych dwóch w tym roku, zapewniając jednocześnie, że roczny koszt ogrzania takiego budynku wynosi ok. 400 zł.
Osiedle aż 10 domów pasywnych powstanie już w pierwszej połowie 2011 roku w Cezarówce Dolnej, dzielnicy Jaworzna. Budynki zostaną złożone z gotowych modułów – ich części przyjadą na plac budowy i zostaną złożone w 2-3 miesiące, dzięki czemu koszt ich budowy jest zbliżony do ceny normalnego domu i wynosi ok. 450 tys. zł. Podobny kompleks 12 pasywnych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej „Wzgórze Kamionka” zlokalizowany będzie w podkatowickim Mikołowie. Pasywne osiedla charakteryzują się nie tylko efektywnymi rozwiązaniami technicznymi, ale także atrakcyjną ceną i lokalizacją.
Pasywne budownictwo coraz popularniejsze
Developerzy utrzymują, że zainteresowanie osiedlami pasywnymi pojawiło się jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sprzedaży, co jest pozytywnym sygnałem. Powstaje też coraz więcej firm specjalizujących się w projektowaniu energooszczędnych domów, dzięki czemu ekologiczne budownictwo w Polsce zyskuje nie tylko wymiar funkcjonalny i ekonomiczny, ale coraz częściej kojarzy się również z ciekawą i innowacyjną architekturą.
foto: Velux