Zielona energia w Warszawie
0Przez dwa dni Warszawa była europejską stolicą rozmów o zielonej energii. Podczas 3 Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej – Green Power 2011 nad sprawami odnawialnych źródeł energii dyskutowali politycy, inwestorzy i ekolodzy.
Jednymi z najważniejszych gości tegorocznego spotkania byli Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz Przewodniczący Rady Dyrektorów Green Cross International dr Jan Kulczyk.
Podczas dwóch dni kongres odwiedziło ponad 700 osób.
Organizatorem spotkania ekologów jest Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, Fundacja Rozwoju Energii Odnawialnej i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Partnerem merytorycznym jednego z najważniejszych spotkań ekologów w tym roku był Green Cross Poland. Patronat honorowy nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.
Listę gości tegorocznego kongresu ekologicznego otwierają m.in.:
- Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów,
- Prof. Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego,
- Guenter Oettinger – Komisarz Europejski ds. energii,
- Prof. Andrzej Kraszewski – Minister Środowiska
- Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Otwierający 3 Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej Wicepremier i Minister Gospodarki, Waldemar Pawlak, podkreślił, że sukces wykorzystania odnawialnych źródeł energii leży we współdziałaniu wielu środowisk zainteresowanych potencjałem energetycznym wiatru, wody czy energii solarnej.
W Polsce jest bardzo duży potencjał do rozwoju odnawialnych źródeł, ale kluczowe jest przełamanie oporu finansistów przed inwestowaniem w taką energię.
– zaznaczył Pawlak.
Najważniejszą tezą warszawskiego spotkania ekologów jest konieczność podejmowania bardziej zdecydowanych, wspólnych działań na rzecz wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w kontekście zielonej gospodarki. Moderujący panel „Środowisko” dr Andrzej Kassenberg, Prezes Zarządu Instytutu na rzecz Ekorozwoju stwierdził, że dziś
[…] trzeba sprawnie inwestować, ale przede wszystkim nie można degradować środowiska.
Jak zaznaczył dr Kassenberg – Ekorozwój nie jest już jedną z wielu alternatyw rozwoju, jest jedyną alternatywą.
W swoim wystąpieniu Jacek Mizak, przedstawiciel Ministerstwa Środowiska, przyznał, że kryzys ekonomiczny z 2008 roku wymógł poszukiwania nowych ścieżek rozwoju. Jego zdaniem, Unia Europejska staje przed dwoma ekologicznymi wyzwaniami. Po pierwsze – weryfikacja milenijnych celów rozwoju, po drugie – wytyczenie sprawnej, ekologicznej mapy drogowej.
Zielone innowacje w służbie biznesowi
Dyskutanci na sesji plenarnej poruszyli kluczowe dla ekorozwoju kwestie zielonych innowacji w biznesie. Prezes LeasePlan Fleet Management, Sławomir Wontrucki, przedstawił w szczegółowy sposób jak flota samochodów firmowych może pracować ekologicznie.
Ekologiczna flota to przede wszystkim właściwy dobór aut, ale także monitorowanie poziomu zanieczyszczeń, a także szkolenia kierowców w zakresie ekologicznej jazdy. Korzyści są wymierne, mniejsze zużycie paliwa i lepsze stan aut. Dla biznesu to zysk finansowy, dla środowiska jakościowy
– zaznaczył Wontrucki.
Pakiet klimatyczny
Seminarium środowiskowe poruszyło także sprawy kluczowe dla kwestii pakietu klimatycznego. Co do jednego paneliści byli zgodni, Polska wstępując w struktury Unii Europejskiej 1 maja 2004 zgodziła się dostosować do polityki ekologicznej prowadzonej przez wspólnotę. Zdaniem dr Joanny Maćkowiak-Pandery, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Polska musi się przebudować przede wszystkim w sprawach ochrony środowiska. Przebudowy wymaga cały model gospodarczy. I nie możemy tutaj patrzeć w krótkiej perspektywie. Środowisko to długotrwała wizja.
W Polsce wykorzystanie OZE i czerpanie z nich nie tylko korzyści środowiskowych, ale także biznesowych, stale napotyka problemy, przede wszystkim legislacyjne. Jak zaznaczyła Agnieszka Zagrodzka, Z-ca Dyrektora Departamentu Ochrony Klimatu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Odnawialne źródła energii stale nabierają w naszym kraju tempa. Ale żeby tego nie zahamować, a wręcz przyspieszyć, konieczne jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni prawa. Deregulacje czasem będą lepsze niż kolejne obostrzenia.
Energia odnawialna w opinii społecznej
Dyskusja na kongresie pokazała, że wykorzystanie energii odnawialnej w Polsce spotyka się często z negatywnym odbiorem opinii społecznej. W czasach kryzysu ekologia traktowana jest w kategoriach kosztu, a nie inwestycji w przyszłość. Jednocześnie brak ustawy o OZE, niedostateczne zachęty dla inwestorów zainteresowanych zieloną energią i długotrwałe procedury powodują niewielką ilość czystych środowiskowo inwestycji. Jak podkreśliła Ewa Patalas, Ekspert ds. ochrony środowiska z Autostrady Wielkopolskiej S.A.,
inwestorzy chcący ekologicznie planować swoje realizacje muszą nastawić się na długą i karkołomną drogę formalną.
Zdaniem Patalas cały system instytucjonalny musi stanąć przed nowymi wyzwaniami.
Eksperci zebrani w hotelu Hilton przekonywali zebranych gości, że inwestowanie w green power to nie tylko koszty bieżące. Inwestowanie w ekologiczne rozwiązania to inwestowanie w przyszłość. Wielokrotnie podkreślał to Prof. dr hab. Maciej Nowicki, Prezes Zarządu Fundacji im. Nowickiego
Jeżeli myślimy dalekosiężnie, to dla świata OZE nie są jedną z opcji rozwoju. Są koniecznością.
Profesor Nowicki wspomniał, że dzisiejsze rozwiązania technologiczne, mające na celu dbanie o środowisko w niedalekiej przyszłości odejdą w zapomnienie.
Ekologiczne wynalazki wszystkich nas zaskoczą, dziś jeszcze nawet się ich nie spodziewamy
– podkreślił profesor Nowicki.
Podsumowując dyskusję, Dominika Lubomirska-Kulczyk, Wiceprezes i CEO, Green Cross Poland, podkreślała potrzebę mówienia i poważnego traktowania proekologicznego myślenia.
Wydaje się, że świadomość to dziś kluczowa sprawa w kwestiach zielonej energii
– dodała Lubomirska-Kulczyk. Wtórował jej dr Kassenberg dodając, że
Ziemię pożyczyliśmy od wnuków. A jak się coś pożycza, to trzeba to oddać w dobrym stanie.