Warsztaty strategiczne „Komunikacja społeczna podczas budowy biogazowni”
0Prezentujemy krótkie podsumowanie warsztatów strategicznych, pt.: „Problemy w komunikacji społecznej podczas przygotowań inwestycji – biogazownie a efekt NIMBY”, które odbyły się 13 października 2011 roku.
Jednym z najtrudniejszych momentów w fazie budowy biogazowni są konsultacje społeczne, wynikające z procedur administracyjnych. Właściwe ich przeprowadzenie oraz zdobycie maksymalnej wiedzy nt. lokalnej społeczności może przyczynić się pomyślnego zakończenia tego etapu.
Takie wnioski płyną z zorganizowanych przez Green Cross Poland warsztatów strategicznych. W spotkaniu pt. „Problemy w komunikacji społecznej podczas przygotowań inwestycji – biogazownie a efekt NIMBY”, które odbyło się 13 października br. w Warszawie, wzięło udział 25 przedstawicieli administracji, nauki, mediów oraz biznesu.
Na zaproszenie gospodarza warsztatów oraz Partnera merytorycznego wydarzenia Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) przybyli reprezentanci różnych środowisk – obecnych i potencjalnych uczestników rynku biogazowni oraz Eksperci ds. komunikacji społecznej i efektu NIMBY (Not In My Backyard).
Przebieg spotkania
Spotkanie miało charakter roboczy. Oprócz prezentacji dot. perspektywy psychologicznej efektu NIMBY, odbyła się dyskusja na temat prowadzenia dialogu z lokalną społecznością oraz praca w grupach, która zaowocowała przyjęciem podstawowych rekomendacji dotyczących zapobiegania powstawania efektu NIMBY oraz postępowania w przypadku jego wystąpienia. Lista rekomendacji konsultowana jest obecnie z Uczestnikami warsztatów strategicznych.
Kwestie kluczowe
Jedną z kluczowych kwestii omawianych na warsztatach było zweryfikowanie czynników wywołujących konflikty ze społecznością lokalną, zaproponowanie elementów diagnozy społecznej w procesie przygotowania inwestycji, zaproponowanie możliwych działań informacyjnych i konsultacyjnych w procesie inwestycyjnym, przedstawienie źródła efektu NIMBY oraz wypracowanie form unikania i radzenia sobie z protestem.
Według Prof. Andrzeja Mizgajskiego, prezesa Green Cross Poland
‘Planowanie inwestycji związanej z budową biogazowni powinno iść w parze z planowaniem diagnozy społecznej oraz działań informacyjnych nt. docelowej instalacji. Znajomość podstawowych zasad efektywnej komunikacji z lokalną społecznością może być kluczem do powodzenia przedsięwzięcia.’
Zaproponowane rozwiązania, w zależności od omawianych aspektów, dotyczyły m.in. społecznych cech wybranej lokalizacji – przeprowadzenia jej diagnozy, schematu komunikacji z lokalną społecznością podczas całego procesu inwestycyjnego oraz rzeczowych, psychologicznych i proceduralnych potrzeb satysfakcji wynikających z budowy danej instalacji.
Taki zasób wiedzy pozwoli inwestorowi właściwie przeprowadzić konsultacje, co w konsekwencji przełoży się na zwiększenie szansy udanego dialogu ze społecznością lokalną i zakończenie budowy konkretnej biogazowni z sukcesem.