Budownictwo ekologiczne nowym standardem
0W spotkaniu pt. „Budownictwo ekologiczne – szanse i zagrożenia dla rozwoju”, które odbyło się 12 kwietnia br. w Warszawie, wzięli udział przedstawiciele nauki, planiści urbaniści, architekci oraz wykonawcy. Celem warsztatów było zidentyfikowanie istniejących barier, ale także szans dla powszechnego stosowania budownictwa zrównoważonego w szeroko rozumianym ogólnym interesie społecznym.
Spotkanie podzielono na 3 części pod kątem przebiegu procesu inwestycyjnego:
Uczestnicy warsztatów zgodnie stwierdzili, że:
zmiana sposobu postrzegania budownictwa ekologicznego wymaga wysiłku wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Edukacja ekologiczna i wzrost świadomości społeczeństwa to podstawowe zadanie, bez którego nawet najbardziej przyjazne rozwiązania technologiczne nie zostaną zaakceptowane.
Dotyczy to zarówno urzędników, deweloperów jak i potencjalnych klientów. Dyskusja dotyczyła również aspektów związanych z planowaniem przestrzennym i idei tzw. „smart cities”, a także świadomym kształtowaniem przestrzeni publicznej przez urzędników.
Zwrócono także uwagę na potrzebę stworzenia mechanizmów promowania i nagradzania tego typu przedsięwzięć. Wskazano również na konieczność wyliczania i podkreślania realnych długoterminowych korzyści wynikających z eksploatacji budowli ekologicznych.
Podczas warsztatów wypracowano szereg rekomendacji dotyczących konkretnych rozwiązań w zakresie wypromowania budownictwa opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju, które zostaną już wkrótce opublikowane na naszej stronie internetowej.
foto: http://www.flickr.com/photos/wonderlane/4154488050/