Cele zrównoważonego rozwoju na Rio +20
0W debatach poprzedzających nadchodzącą konferencję Rio+20 coraz częściej pojawia się idea tzw. Sustainable Development Goals (celów zrównoważonego rozwoju), które miałyby zostać uzgodnione podczas pierwszego od 20 lat Szczytu Ziemi. To idea, która sprowadza się do przyjęcia przez rządy zobowiązań zapewniających budowę globalnej zielonej gospodarki.
W światowej prasie pojawiają się coraz częściej sygnały, że wynik tegorocznej konferencji może nie mieć prawnie wiążącego charakteru. W wyniku uzgodnień podczas konferencji rządy mogą zostać poproszone o wyznaczenie krajowych celów i zachęcone do podejmowania dobrowolnych zobowiązań zmierzających do redukcji ubóstwa i spowolnienia konsumpcji zasobów.
Jednocześnie pojawiają się także doniesienia o ambitnej idei Sustainable Development Goals (SDGs), które miałyby zostać zdefiniowane na Rio+20, a w życie weszłyby od 2015 roku. Pomysł nawiązuje do przyjętych przez ONZ w 2000 roku Millenium Development Goals (millenijnych celów rozwoju) mających zapewnić równomierny dostęp do bogactwa. Obszary wskazywane jako priorytetowe w debatach nt. SDGs to oceany, żywność, energia, zasoby wodne, konsumpcja i zrównoważone miasta.
Deklaracja
W kwietniu The United Nations System Chief Executive Board przyjęła deklarację wspierającą przyjęcie SDGs. Jest to ważny sygnał polityczny dla ponad 190 krajów wchodzących obecnie w skład ONZ. Zgodnie z deklaracją SDGs miałyby wspierać i uzupełniać już przyjęte cele millenijne.
Nowe cele nie mogą jednak naruszać suwerenności poszczególnych państw, muszą także uwzględniać jedną z naczelnych zasad, jakimi kieruje się ONZ: zasadę wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności, która sprowadza się do tego, że zobowiązania państw muszą być adekwatne do ich możliwości wynikających z sytuacji społeczno-gospodarczej.
Dodatkowo wskazano także na znaczne finansowe i technologiczne potrzeby państw rozwijających się. Tym samym podkreślono wagę mechanizmów wsparcia, które pozwalają zachować państwom rozwijającym się równowagę trzech filarów zrównoważonego rozwoju: środowiskowego, społecznego i gospodarczego. Nowe instrumenty w tym zakresie mogłyby być jednym z wyników prac na forum ONZ.
Cele
Wg Green Cross International Rio+20 powinno dostarczyć całościowej odpowiedzi na wyzwania zrównoważonego rozwoju, która zapewni systemowe podejście do kwestii dotyczących bezpieczeństwa, ubóstwa i środowiska. Dążenie do zielonej gospodarki jest w tym kontekście bardzo ważne – może zapewnić zwiększenie produktywności zasobów, zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii.
Tym niemniej to nie wystarczy – globalna społeczność nie może zapominać o kwestiach wymagających co najmniej tak samo dużego zaangażowania, takich jak zapewnienie pokoju, redukcja ubóstwa oraz ochrona innych niż surowce zasobów naturalnych.
http://www.guardian.co.uk/environment/2012/jan/10/leaked-document-rio-goals
http://www.uncsd2012.org/rio20/index.php?page=view&;type=510&nr=283&menu=20