Strategia na rzecz zrównoważonej biogospodarki w Europie
0Inwestycja w… odpady
Pojęcie „biogospodarka” oznacza gospodarkę, w której lądowe i morskie zasoby biologiczne, a także odpady, wykorzystuje się jako wkład w produkcję żywności i paszy oraz produkcję przemysłową i wytwarzanie energii. Ponadto obejmuje ono stosowanie bioprocesów w celu zrównoważenia działalności przemysłowej.
Jako przykład można podać tu znaczący potencjał bioodpadów, stanowiących alternatywę dla nawozów chemicznych lub materiał, który można przetworzyć na bioenergię odpowiadającą 2 proc. docelowej ilości energii odnawialnej w UE. Jako sektory biogospodarki wskazuje się zatem rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, produkcję żywności oraz papieru i pulpy, jak również niektóre sektory przemysłu chemicznego, biotechnologicznego i energetycznego.
Jedna strategia – trzy cele
Statystycznie dobre
Wg szacunków KE obroty unijnej biogospodarki wynoszą już prawie 2 bln euro i zatrudnionych w niej jest ponad 22 mln osób, co stanowi 9 % łącznego zatrudnienia w UE. Komisja szacuje, że do 2025 r. każde euro zainwestowane w biogospodarcze badania naukowe i innowacje finansowane przez UE przyniesie w sektorach biogospodarczych wartość dodaną, w wysokości 10 euro.
Strategia – której najważniejszy element wiąże się z badaniami naukowymi i innowacjami – zostanie uwzględniona w przyszłym programie badań naukowych Komisji „Horyzont 2020”, poprzez zwiększenie finansowania publicznego na badania nad biogospodarką i innowacje, do ponad 4,7 mld euro.
Niektóre państwa członkowskie UE, w tym Dania, Finlandia, Holandia i Niemcy, wprowadziły już krajowe strategie dotyczące biogospodarki. Na arenie międzynarodowej ambitne strategie w tej dziedzinie posiadają lub opracowują Chiny, Kanada, RPA i USA.
źródło: http://ec.europa.eu/research/bioeconomy/pdf/201202_innovating_sustainable_growth_pl.pdf
foto: http://www.flickr.com/photos/34547181@N00/5462836242/