Rio+20: uzgodnienia i deklaracja
0Trwający w dniach 20-22.06.2012 Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro zakończył się międzynarodowym sukcesem. Obecni na Konferencji delegaci ze 190 państw wypracowali deklarację na rzecz nowych ram zrównoważonego rozwoju.
„The future we want” to nazwa wypracowanej deklaracji ostatniego dnia Szczytu Ziemi. Przywódcy państw zobowiązali się w niej do wypracowania nowych ram zrównoważonego rozwoju służących obecnym i przyszłym pokoleniom. Priorytetem na najbliższe lata będzie walka z ubóstwem i szerzącym się problemem głodu na świecie. Zrównoważona produkcja i konsumpcja, właściwe gospodarowanie zasobami naturalnymi, kreowanie „zielonego wzrostu” (tzw. green growth), ochrona ekosystemów, oraz gotowość na zjawiska katastrofalne to nie mniej ważne cele dla ONZ.
Potwierdzono, że do roku 2015 należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby osiągnąć tzw. Milenijne Cele Rozwoju (Millenium Development Goals):
1. Wyeliminować skrajne ubóstwo i głód,
2. Zapewnić powszechne nauczanie na poziomie podstawowym,
3. Promować równość płci u awans społeczny kobiet,
4. Ograniczyć umieralność dzieci,
5. Poprawić opiekę zdrowotną nad matkami,
6. Ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV/AIDS, malarii i innych chorób,
7. Stosować zrównoważone metody gospodarowania zasobami naturalnymi,
8. Stworzyć globalne partnerskie porozumienie na rzecz rozwoju.
Ponadto uczestnicy Szczytu Ziemi zobligowali się do ochrony praw człowieka oraz promocji wolności słowa, wyznania, walki z rasizmem i dyskryminacja płci. W sposób szczególny podjęte zostaną działania na rzecz wdrażania na świecie „zielonej gospodarki” (tzw. green economy). Krajowe polityki na rzecz „zielonej gospodarki” muszą być spójne z prawem międzynarodowym, szanować suwerenność każdego kraju, brać pod uwagę potrzebę krajów rozwijających się, promować równouprawnienie, wzmacniać współpracę międzynarodową, promować zrównoważoną produkcje i konsumpcję, a odpowiedzialność za „zieloną gospodarkę” spoczywać będzie na rządzie danego kraju.
Zaangażowanie najważniejszych interesariuszy, współpraca między rządami na rzecz zrównoważonego rozwoju, powołanie Społecznej i Gospodarczej Rady w celu weryfikacji osiągania Milenijnych Celów Rozwoju, organizacja światowego forum politycznego oraz finansowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju ze środków międzynarodowych instytucji finansowych (przy działaniach operacyjnych ONZ)
– to najważniejsze deklaracje, które padły podczas zakończonej właśnie Konferencji Narodów Zjednoczonych.
Zaproponowano również szereg konkretnych działań w ramach tematów, które znalazły się w agendzie tegorocznego Szczytu Ziemi (zapewnienie ludziom godziwej pracy, należyte gospodarowanie energią, trwale zrównoważone funkcjonowanie miast, zapewnienie żywności dla rosnącej populacji dzięki trwale zrównoważonemu rolnictwu, zapewnienie dostępu do słodkiej wody użytkowej o odpowiedniej jakości, należyte korzystanie z oceanów jako elementu kontrolującego światowy system przyrodniczy, gotowość na zjawiska katastrofalne). Już wkrótce cały końcowy dokument zostanie opublikowany przez ONZ.
Dominika Kulczyk-Lubomirska, założyciel, wiceprezes Green Cross Poland