Europejskiego Forum Nowych Idei – debata z Lechem Wałęsą i Michaiłem Gorbaczowem
028 września, Michaił Gorbaczow i Lech Wałęsa, wzięli udział w debacie zorganizowanej przez Fundację Green Cross Poland (GPC) w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei.
Wraz z byłym wicekanclerzem Niemiec, Hansem-Dietrichem Genscher i profesorem Robertem Costanza z Uniwersytetu Stanowego Portland, dyskutowali o „Etycznych i ekonomicznych dylematach Europy wobec globalnych wyzwań ekologicznych”. Rozmowę poprowadzili Dominika Kulczyk-Lubomirska, założycielka i wiceprezes GCP oraz Michał Kobosko, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”.
Człowiek a ekologia
Jednym z kluczowych zagadnień tegorocznego Forum była kwestia szeroko rozumianej ekologii człowieka. Głos w dyskusji zabrali m.in. nobliści: Michaił Gorbaczow, założyciel Green Cross International, trzeciej co do wielkości pozarządowej organizacji ekologicznej na świecie oraz Lech Wałęsa, który przewodniczy radzie polskiego oddziału Green Cross. Podczas panelu, prelegenci starali się odpowiedzieć na pytanie: „Ile jest wizjonerstwa, a ile krótkowzroczności w forsowanej obecnie europejskiej polityce klimatycznej„. Michaił Gorbaczow, laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r. podkreślał, że „[…] żyjemy w globalnym świecie, ale nadal nie nauczyliśmy się nim zarządzać w sposób odpowiedzialny. Od Rio do Rio+20 nic się nie zmieniło. Wróciliśmy stamtąd rozczarowani.”
Gra w zielone
W dyskusji zostały także poruszone kwestie m.in.: „zielonego” współzawodnictwa, spójnej polityki klimatycznej czy ekologicznej innowacyjności. W kontekście innowacyjności paneliści skupili się na potencjale, jaki niesie za sobą ekologiczna gospodarka. Punktem wyjścia do dyskusji były dane obrazujące m.in.: wymiary kryzysu gospodarczego, dynamiczny wzrost liczby ludności świata (w ostatnich 40 latach podwojenie się liczby ludności z 3,5 do 7 mld), polaryzację biedy, galopujący konsumpcjonizm czy wzrost zużycia paliw kopalnych i surowców (statystyczny mieszkaniec UE zużywa 16 ton surowców, z czego 6 ton staje się odpadami).
Sopot w centrum debat
Sopot – za sprawą EFNI – już po raz drugi stał się światowym centrum dyskusji o gospodarczej, społecznej i ekologicznej roli jaką powinna odgrywać nowoczesna Europa. Wyjątkowość tego międzynarodowego spotkania tkwi w stworzeniu możliwości debaty przedstawicielom różnych środowisk, kulturowych, biznesowych, politycznych oraz naukowych.
Charakterystyczną cechą sopockiego Forum jest specjalne zaangażowanie jednego z krajów do moderowania dyskusji. W tym roku taka rolę pełniła coraz bardziej licząca się w regionie i imponująca wzrostem gospodarczym Turcja. W gronie ponad 1000 gości Forum znaleźli się m.in.: Zbigniew Brzeziński, Benjamin Barber, Günter Verheugen czy Bernard-Henry Lévy.
Po zakończeniu EFNI wnioski z debat i dyskusji będą spisane, a następnie w formie rekomendacji zostaną przekazane przedstawicielom władz Unii Europejskiej, rządom państw, instytucjom naukowym oraz mediom.