Zarząd GCPL na Konferencji Stron COP18
02 tygodnie obrad, 200 państw, 17000 uczestników. GCPL, jako afiliowana organizacja przy oficjalnej reprezentancji Rządu RP, będzie uczestniczył w jednym z najważniejszych, światowych wydarzeń tego roku.
Podczas ubiegłorocznego spotkania w Durbanie (RPA) ustalono, że do 2015 roku zostanie wynegocjowane nowe porozumienie w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu i adaptacji do nich. Celem jest doprowadzenie do takiego stopnia redukcji emisji gazów cieplarnianych, aby wzrost temperatury w skali globalnej nie przekroczył 20C.
Kraje bogate, w tym Unia Europejska dążą do objęcia zobowiązaniem do redukcji emisji wszystkich krajów, a zwłaszcza tych, których gospodarki bardzo szybko się rozwijają (np. Chiny, Indie, czy Brazylia) i są przyczyną światowego wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
Inna jest perspektywa krajów mniej zamożnych, dla których głównym priorytetem jest rozwój gospodarczy generujący wzrost zapotrzebowania na energię. Domagają się one przekazywania technologii zmniejszających energochłonność gospodarek, a dopiero na dalszym planie widzą ewentualność zobowiązania się do redukcji emisji.
Na tym tle sytuacja Polski nie jest łatwa. Jako kraj członkowski jesteśmy związani stanowiskiem Unii Europejskiej, która ma ambicję przewodzenia Światu w działaniach na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zastępowania paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii. Tymczasem struktura i stan polskiej energetyki, w tym największe na Świecie uzależnienie od węgla, ograniczają nasze możliwości szybkich przekształceń strukturalnych i zdecydowanej redukcji emisji w krótkim czasie.
Jednocześnie, jako kraj pretendujący do organizacji przyszłorocznej Konferencji Stron Konwencji klimatycznej, musimy dbać o dużą zdolność negocjacyjną będąc wiarygodnym partnerem dla państw różnie oceniających dotychczasowe i zamierzone sposoby przeciwdziałania zmianom klimatu.