Co Polacy wiedzą o energooszczędności?
0Przedmiot badań
W lutym 2013 r. przedstawiono wyniki sondażu dotyczącego wiedzy Polaków na temat energooszczędnych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Badanie „Energooszczędność w moim domu” przeprowadziła pod koniec stycznia 2013 roku firma Millward Brown SMG/KRC na zlecenie przedstawicieli branży budownictwa zrównoważonego: IRA, NSG Group, Philips, Rockwool, Skanska Residential Development i Velux.
Firmy te zainicjowały też kampanię o tej samej nazwie, która ma podnieść świadomość społeczną w zakresie metod ograniczenia energochłonności budynków oraz stosowania rozwiązań zmniejszających zużycie energii i ciepła w mieszkaniach i domach.
Większość badanych osób potwierdziła, że dostrzega konieczność racjonalnego wykorzystywania energii cieplnej i elektrycznej oraz wie, w jaki sposób można to osiągnąć.
64% ankietowanych deklaruje, że zastosowało w ciągu ostatnich 12 miesięcy w swoich mieszkaniach energooszczędne rozwiązania tj. ocieplenie ścian, wymiana żarówek, okien, czy sprzętu AGD. Kolejne 22% zamierza takie ulepszenia wprowadzić, ale większość z nich nie potrafi określić perspektywy czasowej. Tylko 12% zachowuje dystans wobec działań mających na celu poprawę energooszczędności swojego mieszkania, tłumacząc to względami finansowymi.
„Energooszczędność to temat, który interesuje już nie tylko użytkowników domów jednorodzinnych, ale także mieszkańców budynków wielorodzinnych”
– mówi Justyna Biernacka, Quality Assurance Leader ze Skanska Residential Development Poland, realizującej budowę osiedla Park Ostrobramska.
„Coraz bardziej świadome społeczeństwo chce mieszkać w przyjaznym i zdrowym środowisku. Dotyczy to zarówno otoczenia zewnętrznego budynku, jak i warunków w pomieszczeniach, w których śpimy, odpoczywamy, wychowujemy dzieci. Stąd coraz większe zainteresowanie projektami mieszkaniowymi zrealizowanymi zgodnie z regułami zrównoważonego budownictwa, uwzględniającymi konieczność zmniejszenia energochłonności budynku, a także wiele innych aspektów mających znaczenie dla zdrowia i komfortu mieszkańców, takich jak odpowiedni mikroklimat”.
Energetyczne skojarzenia
Jak wynika z przeprowadzonego w styczniu 2013 roku badania, energooszczędny dom i mieszkanie kojarzy się Polakom przede wszystkim z oszczędnością na kosztach eksploatacji – aż 47% ankietowanych wskazuje aspekt finansowy, jako największą korzyść wynikającą z mieszkania w energooszczędnym budynku. Mniejsze znaczenie ma ochrona środowiska naturalnego (22% wskazań), poprawa jakości i komfortu życia(16%) oraz pozytywny wpływ na zdrowie (12%).
Jednocześnie tylko 19% uczestników badania zapytanych, co zużywa najwięcej energii w gospodarstwie domowym wskazuje na ogrzewanie pomieszczeń, podczas gdy faktycznie przypada na nie ponad 70% energii zużywanej w polskich budynkach.
„Polacy nadal mają niską świadomość związaną ze strukturą zużycia energii w gospodarstwie domowym.”
– zauważa Piotr Pawlak, Manager Energy Design Center, ROCKWOOL Polska.
„Podobny wniosek można było wysnuć z badania, jakie nasza firma zrealizowała w 2008 r. w ramach kampanii „Szóste paliwo”. Jego wyniki pokazały, że nawet wśród profesjonalistów związanych z budownictwem brakuje wystarczającej wiedzy na temat faktycznej energochłonności polskich budynków. Do ogrzania zużywają one znacznie więcej energii cieplnej niż budynki w pozostałych krajach UE. Na różnicę tą w dużym stopniu wpływa grubość izolacji cieplnej ścian, która w przypadku budynków powstałych w naszym kraju przed 2000 r. często jest niewielka. Należy podkreślić, że opłacalna ekonomicznie grubość izolacji jest zdecydowanie większa aniżeli dziś wymagana przepisami”.
Dopłaty do mieszkań i domów energooszczędnych
Wprowadzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne ma stanowić impuls do zmiany sposobu wznoszenia budynków w Polsce.
„Zachęcamy Polaków planujących budowę domu lub kupujących mieszkanie od dewelopera, by zwracali uwagę również na zużycie energii cieplnej. Udzielane przez nas dofinansowanie powinno skłonić do inwestowania w energooszczędne rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzimy na bieżących rachunkach. Zwiększymy też wartość rynkową nieruchomości i przygotujemy się do zmian, które nastąpią po 2020 r., kiedy to wszystkie nowopowstające budynki będą energooszczędne”
– powiedział Witold Maziarz, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, patrona merytorycznego kampanii „Energooszczędność w moim domu”.
Kampania edukacyjna w mediach „Energooszczędność w moim domu” ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania. W ramach inicjatywy od stycznia do czerwca 2013 r. prezentowane będą korzyści wynikające ze stosowania technologii i systemów zmniejszających zużycie energii, a także wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę SMG/KRC MillwardBrown.Partnerzy merytoryczni: IRA Inteligentne Rozwiązania Automatyki (www.ira.pl), NSG Group – właściciel marki Pilkington (www.pilkington.pl), Philips (www.philips.pl), Rockwool (www.rockwool.pl), Skanska Residential Development Poland (www.skanska.pl/mieszkaj), Velux (www.velux.pl).
Patroni merytoryczni: Green Cross Poland (www.greencrosspoland.org), Instytut na Rzecz Ekorozwoju (www.ine-isd.org.pl), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (www.nfosigw.gov.pl), Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej (www.pigeo.org.pl) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (www.sarp.org.pl).
Agencja prowadząca kampanię: Effective Public Relations (www.effectivepr.pl).
Kontakt dla mediów:
Magdalena Święcka; [email protected], tel. +48 22 822 07 52
Paulina Gadomska-Dzięcioł; [email protected], tel. 48 22 822 07 75