Polski Kongres Gospodarczy 2013 z udziałem Green Cross Poland
0Należy mówić językiem korzyści.
W dniach 23-24.04.2013 w centrach konferencyjnych Stadionu Narodowego odbył się Polski Kongres Gospodarczy. Organizatorem tego wydarzenia byli Pracodawcy RP, a Partnerem Kongresu Rzeczpospolita. Green Cross Poland zorganizował sesję poświęconą dialogowi pomiędzy administracją, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi.
24. kwietnia br., w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, Green Cross Poland zorganizował sesję pt. Potrzeby inwestycyjne a potrzeby ekologiczne24. kwietnia br., w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, Green Cross Poland zorganizował sesję pt. Potrzeby inwestycyjne a potrzeby ekologiczne. Moderatorami sesji byli Dominika Kulczyk-Lubomirska, założyciel i wiceprezes GCPL oraz Prof. Andrzej Mizgajski, prezes GCPL. Uczestnikami dyskusji, poza Gośćmi zgromadzonymi na Sali, byli Dr Andrzej Jagusiewicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz Tomasz Podgajniak, wiceprezes PIGEO. Celem spotkania było wypracowanie rekomendacji, które zostaną przekazane na ręce premiera.
Prowadzący sesję, Prof. Mizgajski zauważył, że problem dialogu pomiędzy administracją, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami wynika ze sposobów wyrażania opinii. Wskazał mankamenty każdej strony:
Organizacji pozarządowych:
- Wykorzystywanie argumentacji ekologicznej jako zastępczej,
- Wykorzystywanie argumentacji ekologicznej dla blokowania inwestycji,
- Wykorzystywanie argumentacji ekologicznej do uzyskania korzyści materialnych.
Inwestorów:
- Niedostateczny dialog ze społecznością lokalną,
- Niedowartościowanie nieruchomości/inwestycji w otoczeniu zamieszkałym przez lokalną społeczność,
- Brak chęci w zmniejszaniu kolizji inwestycji z przyrodą.
Administracji:
- Brak jednolitych procedur administracyjnych,
- Brak oddzielania fazy negocjacji od fazy decyzji,
- Brak aktywności zw. z upraszczaniem procedur OOŚ.
Andrzej Jagusiewicz stwierdził, że Polska jest nadal w okresie przejściowym, jeśli chodzi o ekologię, więc GIOŚ życzliwie traktuje rzetelny „donos ekologiczny”. Tomasz Podgajniak dodał, że mamy do czynienia z „ekologicznym regresem” i chcąc tchnąć nowego ducha, by rozwijać polską gospodarkę, potrzebne jest stworzenie specjalnego organu nadzorującego strategie zw. z planowaniem przestrzennym, bo to jest właśnie kluczowy element planowania każdej inwestycji w gminach.
Dominika Kulczyk-Lubomirska podsumowując dyskusję podkreśliła, że kluczem do konkurencyjności naszego kraju jest porządek w prawie, edukacja i kreowanie nowych form współpracy pomiędzy różnymi interesariuszami.Dominika Kulczyk-Lubomirska, podsumowując dyskusję podkreśliła konieczność dialogu i konieczność mówienia do wszystkich i przez wszystkich językiem korzyści. Założycielka GCPL dodała, że cała nadzieja w edukacji i kreowaniu nowych form współpracy pomiędzy różnymi interesariuszami. Kluczem zaś do konkurencyjności naszego kraju jest porządek w prawie.
Rekomendacje powstałe podczas dyskusji Panelistów z Gośćmi zgromadzonymi w sali:
- Usprawnienie procedur administracyjnych, w tym dochodzenie do decyzji i fazy realizacyjnej.
- Wpisanie procesu inwestycyjnego w procedury planowania przestrzennego.
- Potrzeba efektywnego dialogu pomiędzy administracją, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami.
- Polska powinna być bardziej aktywna w tworzeniu prawa unijnego.
- Energetyka musi być tania, konkurencyjna i zrównoważona.
- Stworzenie mechanizmów przeciwdziałających argumentacji ekologicznej jako zastępczej.
- Stworzenie centrum kształcącego polskich urzędników w zakresie negocjacji na arenie międzynarodowej oraz docelowej implementacji wspólnotowych polityk do prawodawstwa krajowego.