Relacja z 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
0W sobotę 18.04.2013 o godz . 20.00 w warszawskiej Kinotece miała miejsce ceremonia wręczenia nagród 10 edycji Planete+ DOC Film Festival. Tegoroczna, jubileuszowa, edycja Festiwalu w szczególny sposób podkreślała kwestie ekologii. Green Cross Poland jako główny partner tego wydarzenia patronuje zielonym inicjatywom podejmowanym podczas ponad tygodniowego święta dokumentu.
Jednym z głównych punktów wydarzenia było przyznanie nagrody w kategorii Green Cross Warsaw Award – dla najlepszego filmu ekologicznego. Nagroda powędrowała do Andreasa M. Dalsgaarda, autora filmu „Ludzki Wymiar”. Laudację dotyczącą wygranego filmu w imieniu Jury wygłosił Michał Piróg. Nagrodę 3000 Euro wręczyła założycielka i Wiceprezes Green Cross Poland – Dominika Kulczyk-Lubomirska.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Jury w składzie: Katarzyna Ugryn, Michał Piróg i Katarzyna Guzek, po obejrzeniu 13 filmów i burzliwej dyskusji postanowiło nagrodzić film, który pokazuje, że zmiany na korzyść społeczeństwa i środowiska naturalnego są możliwe do zrealizowania – wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła i wysłuchać potrzeb. Nagrodę postanowiliśmy przyznać filmowi „Ludzki Wymiar”, w którym spotkamy się z grupą duńskich architektów stojących przed wyzwaniem „jak odebrać miasto samochodom i przywrócić ludziom?”.
Jak odebrać miasto samochodom i przywrócić ludziom? – przesłanie zwycięskiego filmu „Ludzki Wymiar”Ten film jest szczególnie istotny, ponieważ pokazuje, że poprawa jakości życia, która rozpoczyna się od zmiany warunków w jakich przebywamy na co dzień inicjuje zmianę w sposobie myślenia o szerszych aspektach naszego wpływu na ekosystem. Postanowiliśmy docenić ten film, ponieważ wierzymy, że stanie się inspiracją do tworzenia zielonych miast nowej generacji.
Jury postanowiło też wyróżnić film „Węglowa gorączka” za zwrócenie uwagi na globalny problem, jakim jest rynek offsetu, czyli mechanizm, który w założeniu miał pomóc w działaniach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. W praktyce, międzynarodowe umowy dają krajom uprzemysłowionym możliwość zastąpienia realnych działań na rzecz redukcji emisji, inwestycjami w krajach rozwijających się. System nie sprawdził się, ponieważ inwestycje te często nie powodują realnych efektów ekologicznych oraz nie uwzględniają specyfiki miejsc, w których są realizowane, w efekcie czego znacząco naruszane są interesy lokalnych społeczności i niszczone miejscowe ekosystemy. Uważamy, że film zwraca uwagę na szereg konkretnych zastrzeżeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy aktualizacji zasad działania rynku offsetowego.”
Andreas M. Dalsgaard, autor filmu „Ludzki Wymiar”, dziękuje za nagrodę Green Cross Warsaw Award.