XVII Konferencja Energetyczna EuroPower
0W dniach 22-23 maja br. w hotelu Radisson Blu w Warszawie odbyła się XVII Konferencja Energetyczna EuroPower. Jak co roku wydarzenie stało się okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń czołowych postaci sektora energetyczno-paliwowego oraz administracji. W ramach dyskusji panelowych uczestnicy mieli szansę rozmawiać o bieżących zmianach zachodzących na rynku, analizować nowe rozwiązania oraz wspólnie poszukiwać strategii rozwoju branży. W konferencji wzięło udział 330 uczestników, 54 prelegentów i 32 przedstawicieli mediów.
Green Cross Poland objął wydarzenie patronatem honorowym. Dominika Kulczyk-Lubomirska, Założycielka i Wiceprezes obok Barbary Koszułap, Zastępcy Prezesa Zarządu NFOŚiGW, dr Zdzisława Murasa, Dyrektora Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów URE, Janusza Pilitowskiego, Dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, Bogdana Pilcha, Prezesa Zarządu PGE Energia Odnawialna, prof. Macieja Rudnickiego, Radcy Prawnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, prof. Andrzeja Kraszewskiego z Politechniki Warszawskiej, Grzegorza Wiśniewskiego, Prezesa Instytutu Energii Odnawialnej i Marcina Prusaka, Dyrektora Departamentu Klientów Strategicznych i Finansowania w Banku DnB NORD Polska oraz dr Jana Rączki, moderatora, wzięła udział w dyskusji panelowej „Odnawialne źródła energii – szanse i zagrożenia dla sektora„, która została zorganizowana w pierwszym dniu konferencji.
Niemożność wypracowania wspólnej strategii działania w zakresie odnawialnych źródeł energii i niedostateczna wiedza społeczeństwa stały się jednymi z głównych tematów poruszanych w trakcie dyskusji.Niemożność wypracowania wspólnej strategii działania w zakresie odnawialnych źródeł energii i niedostateczna wiedza społeczeństwa stały się jednymi z głównych tematów poruszanych w trakcie dyskusji. Dominika Kulczyk-Lubomirska podkreślała rolę budowania platformy dialogu dla wszystkich interesariuszy, która wspomogłaby zrozumienie opinii każdej ze stron. Z uwagi na głośno wyrażane niepokoje społeczne wspomniała również o konieczności dokształcania i uświadamiania zarówno mieszkańców jak i pracowników samorządów gmin.
Minister Andrzej Kraszewski odniósł się w pierwszej kolejności do roli przedsiębiorców potwierdzając, że w jego opinii widzą oni szansę w uczestniczeniu w rynku odnawialnych źródeł energii. Nawiązał również do tężejącego oporu społecznego podsycanego dodatkowo przez media. Zdaniem Ministra program komunikacji społecznej powinien być stopniowo wdrażany nie tylko przez osoby specjalizujące się w OZE, ale także przy udziale specjalistów zajmujących się sprawami społecznymi. Należy zająć się problemem w zapobiegawczy sposób zanim konflikt osiągnie zmasowany charakter. Zgodził się jednocześnie, że trzeba stale podkreślać istotę edukowania i merytorycznej dyskusji.
Zdaniem Dr Zdzisława Murasa należy się skupić na wzmacnianiu i rozwijaniu sieci elektroenergetycznych. Jest to najważniejszy aspekt, ponieważ bez infrastruktury nie będzie możliwe wykorzystanie potencjału energetycznego naszego kraju. Dr Muras podkreślał, że rynek energetyczny powinien charakteryzować się różnorodnością tak, aby każda technologia mogła swobodnie funkcjonować. W dużej mierze powodzenie we wspomnianych działaniach jest uzależnione od wysokości kosztów i dostępności dotacji.
Janusz Pilitowski odniósł się do perspektyw, jakie niesie za sobą wdrożenie trójpaku energetycznego z ustawą o odnawialnych źródłach energii na czele. Wspominał o widocznych napięciach w procesie legislacyjnym. Ministerstwo Gospodarki pokłada duże nadzieje w polityce prosumenckiej i uniezależnieniu od dotychczasowych, głównych źródeł energii. Należy zwrócić szczególną uwagę na systemy wsparcia i skonstruować je tak, by nie ucierpiał odbiorca końcowy.
Prof. Maciej Rudnicki mówił o trójpaku jako bardzo złożonej konstrukcji legislacyjnej, która wpływa na wiele aspektów rynku: na nowe technologie, otwarcie nowych rynków, działalność przedsiębiorstw i odbiorców. Z nadzieją odnosi się do starań wokół niezbędnych rynkowi energetycznemu ustaw, które jego zdaniem wkrótce wejdą w życie. Tak długie konstruowanie aktów prawnych pozwala nam na eliminację ewentualnych błędów oraz umożliwia prowadzenie dialogu wszystkich zainteresowanych stron.
Bogdan Pilch podkreślał na koniec, że bezpieczeństwo energetyczne oparte w dużej mierze na energetyce odnawialnej jest niezbędne, ponieważ inwestowanie w energetykę konwencjonalną przestaje być, przy obecnych przewidywaniach, ekonomicznie uzasadnione.
fot. MM Conferences