Szczyt klimatyczny: debata o przyszłości polityki klimatycznej z udziałem GCPL
0Green Cross Poland 4. lipca weźmie udział (zobacz relację tutaj) w publicznej, krajowej debacie organizowanej przez Ministerstwo Środowiska, w której organizacje pozarządowe dyskutować będą na temat przyszłości polityki klimatycznej i działań na rzecz bardziej efektywnej i konkurencyjnej gospodarki. W listopadzie tego roku Polska będzie gospodarzem 19-tej Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (COP19/CMP9).
COP19/CMP9 to nie tylko ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, ale też szansa na promocję Polski na świecie i przejęcie odpowiedzialności za kierowanie negocjacjami klimatycznymi w ciągu jednego roku. Stawką jest nie tylko powstrzymanie niekorzystnych zmian klimatycznych, ale także rozwój gospodarczy i podnoszenie jakości życia w poszczególnych częściach świata.
Obecnie prowadzone są międzynarodowe negocjacje zmierzające do wypracowania w 2015 roku porozumienia, które na długie lata ukształtuje model rozwoju gospodarczo-społecznego. Polska może aktywnie kształtować ten model.
Konferencja jest też doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę szerokiego grona interesariuszy (przedsiębiorców, inwestorów, mediów, szkolnictwa) i włodzarzy różnych szczebli na znaczenie działań na rzecz klimatu.
Stawką jest nie tylko powstrzymanie niekorzystnych zmian klimatycznych, ale także rozwój gospodarczy i podnoszenie jakości życia w poszczególnych częściach świata.Jaką rolę powinna pełnić UE i Polska w globalnych działaniach na rzecz klimatu? Jakie powinny być założenia i cele polskiej prezydencji w tym procesie? W jaki sposób najlepiej wykorzystać fakt organizacji konferencji dla podniesienia świadomości społeczeństwa, przedsiębiorców, włodarzy o znaczeniu zmian klimatycznych i działań je powstrzymujących.
Spotkanie 4. lipca otworzy Minister Beata Jaczewska przedstawiając stan negocjacji dokumentów będących przedmiotem obrad podczas listopadowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP19. Zaprezentowany zostanie również stan przygotowań Polski do COP19. Na zakończenie spotkania przedstawiciele NGOs będą mieli możliwość zadawania pytań. Dyskusja będzie moderowana przez panią Irenę Picholę z PricewaterhouseCoopers.