Szczyt klimatyczny: globalne porozumienie po COP19?
0Minister środowiska Marcin Korolec potwierdził, iż jako Przewodniczący tegorocznej światowej konferencji klimatycznej (COP19) będzie dążył do uzyskania nowego, globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zahamowania wzrostu średniej temperatury na świecie.
Zdaniem ministra będą to trudne obrady. Polski rząd będzie gospodarzem dorocznej konferencji klimatycznej ONZ w Warszawie w listopadzie tego roku. Przed obradującymi przywódcami państw i negocjatorami ze 190 krajów świata stoi zadanie stworzenia podstaw dla wiążącego porozumienia, które miałoby zostać podpisane w 2015 roku i docelowo zastąpić Protokół z Kioto.
Szacuje się, że podczas tegorocznego szczytu (COP19) Stadion Narodowy w Warszawie będzie gościł 20 tys. uczestników z całego świata.Podczas konferencji COP17 w Durbanie negocjatorzy zobowiązali się wypracować tekst nowego prawnie wiążącego porozumienia, obejmującego 100% globalnych emisji, najpóźniej w 2015 roku i wprowadzić je w życie do 2020 roku. Do tej pory jednakże poczyniono ograniczone postępy w przygotowaniach nowego traktatu. Sukces warszawskiego spotkania będzie zatem kluczowy dla nadania i utrzymania tempa negocjacji w sprawie globalnego porozumienia.
Aby wykazać zaangażowanie Polski w proces COP i energii odnawialnej minister Korolec oficjalnie uruchomił największy w Europie projekt uprawy biomasy drzewnej. Plantacje drzew energetycznych dla International Paper liczące 10.000 ha znajdują się na Pomorzu. Minister oświadczył, że projekt ten realizuje strategiczne cele UE w trzech obszarach: polityki, środowiska i energii.
Minister oddalił także obawy dotyczące wyboru Polski jako gospodarza najbliższego szczytu klimatycznego ONZ wskazując, że Polska była już organizatorem COP 14 w 2008 roku w Poznaniu, która miała znaczący wkład dla zapewnienia globalnego porozumienia klimatycznego. Pod względem organizacyjnym konferencja ta została wówczas uznana za najlepiej przygotowaną w historii. Poznań gościł ponad 10 tys. delegatów z całego świata. Szacuje się, że podczas tegorocznego szczytu (COP19) Stadion Narodowy w Warszawie będzie gościł dwa razy więcej uczestników.
COP19
Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i towarzyszące mu Spotkanie Sygnatariuszy Protokołu z Kyoto, to:
- Najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej
- 11 dni, kilkanaście tysięcy osób z całego świata
- Ponad 1000 akredytowanych dziennikarzy relacjonujących wydarzenie na cały świat
Podczas corocznych Konferencji COP 19 społeczność międzynarodowa daje wyraz swojej odpowiedzialności za proces wdrażania postanowień Konwencji przez poszczególne państwa, a także wypracowuje nowe postanowienia na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych na świecie.
Główną siedzibą Konferencji COP 19 będzie specjalnie do tego przystosowany Stadion Narodowy. Część wydarzeń będzie mieć miejsce w Pałacu Kultury i Nauki. Konferencji towarzyszyć będą imprezy kulturalne i naukowe. Dotychczas polskie firmy miały możliwość dwukrotnie być partnerami takich wydarzeń – podczas polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. oraz Konferencji COP14 organizowanej w Poznaniu w 2008 r.
foto: https://www.premier.gov.pl/ludzie/marcin-korolec.html