Wyzwania dla nauki i biznesu: kształcenie i współpraca
0Kolejne „Śniadanie z Rzeczpospolitą” odbyło się 24 lipca 2013, a jego uczestnicy – w tym prof. Andrzej Mizgajski, prezes Green Cross Poland – rozmawiali o współpracy biznesu i nauki, kształceniu studentów i przyszłości energetyki w tym kontekście. Mowa była o polityce klimatycznej, wsparciu ze strony państwa, programach wsparcia dla edukacji wyższej, centrach naukowo-rozwojowych oraz firmach typu spin-off zakładanych wspólnie z uczelniami. Relacja ze spotkania ukazała się w dodatku do Rzeczpospolitej pt. „Zielona gospodarka”.
„Na polskich uczelniach cały czas zbyt dużą wagę przywiązuje się do wiedzy. Tymczasem dziś poza wiedzą od absolwentów oczekuje się m.in. umiejętności rozwiązywania problemów i umiejętności pracy w zespole” – prof. Andrzej Mizgajski, Prezes Green Cross PolandZdaniem prof. Mizgajskiego konieczne jest zacieśnienie współpracy gospodarczej między uczelniami, a biznesem np. przez wspólne prowadzenie firm typu spin-off. Potwierdzają jego opinię inni uczestnicy spotkania. „My jeszcze nie potrafimy przekuć kontaktów z biznesem na rozwój nauki. Tworzenie spółek z udziałem przedsiębiorców i ludzi nauki to niewątpliwie dobra droga do realizacji tego celu „– uważa prof. Ewa Bulska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Oczekuje, że biznes pomoże uczelniom w stworzeniu firm działających na zasadzie współpracy obu stron.
„Aby zaspokoić potrzeby rynku, uczelnie muszą jednak przygotowywać kadry do pracy nie na najbliższe lata, a dziesięciolecia. Z tego powodu konieczne jest, aby w studentach wykształcić nawyk samokształcenia i umiejętności miękkie, czyli kreatywność, dynamizm działania, komunikatywność, elastyczność, inicjatywę, współpracę w grupie oraz zarządzanie czasem.” – czytamy w dodatku „Zielona gospodarka”.