Program obchodów 20-lecia Green Cross
02. września: Green Star Awards
Wydarzenie organizowane przez UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, Green Cross oraz UN Environment Programme mające na celu szczególne wyróżnienie działań organizacji, firm, rządów lub osób prywatnych reagujących aktywnie na katastrofalną w skutkach degradację środowiska naturalnego na całym świecie spowodowanego m.in. trzęsieniami ziemi, huraganami, tsunami, nieprzewidzianymi wielkoskalowe wypadkami przemysłowymi lub innymi zdarzeniami skutkującymi utratą zdrowia lub życia ludzi.
Najbardziej charakterystyczną cechą osób nominowanych do nagród Green Star Awards jest nie tylko odwaga oraz inicjowanie neutralizowania skutków zanieczyszczenia środowiska, ale przede wszystkim niestrudzone zapobieganie wszelkim krytycznym dla naszego otoczenia zdarzeniom.
2. września: Andrei Gavrilov – koncert pianistyczny
Aby uczcić XX-lecie Green Cross słynny rosyjski pianista Andrei Gavrilov wykona wyjątkowy recital w Victoria Hall w Genewie. Gavrilov jest uważany za legendarnego wykonawcę utworów Chopina, Prokofiewa, Bacha, Schuberta i Griega. Andrei Gavrilov urodził się w Moskwie w 1955 roku i zaczął uczyć się grać na pianinie za namową ojca w wieku dwóch lat. Zyskał międzynarodowe uznanie w młodym wieku, zwyciężając w Konkursie Czajkowskiego w Moskwie w 1974 roku. Wkrótce potem zaczął występować na najbardziej prestiżowych koncertach z czołowymi kompozytorami z całego świata. W 1976 roku wystąpił w ramach Royal Festival Hall w Londynie, a od 1978 r. rozpoczął tournee z Berlin Philharmonic Orchestra. Występował m.in. w Carnegie Hall w Chicago, Filadelfii, Montrealu, Wiedniu, Tokio z takimi dyrygentami jak: Claudio Abbado, Bernard Haitinka, Riccardo Mutti, i Seiji Ozawa.
Rok 2013 to międzynarodowy rok współpracy na rzecz zasobów wody dlatego koncert Gavrilova będzie wspierać projekt Smart Water for Green Schools. Projekt został zapoczątkowany w lutym 2010 roku i wdrożony w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej. Głównym celem jest zapewnienie ludziom dostępu do czystej wody pitnej i urządzeń sanitarnych.
3. września: Earth Dialogues – Dialogi na rzecz Ziemi
Tegoroczna dyskusja przyciągnie czołowe postaci polityki międzynarodowej, nauki, biznesu i społeczeństwa. Całodniowe rozmowy pod głównym hasłem „ droga w przyszłość – wyzwolenie zmian” zostaną zainicjowane w czasie głębokiego wielostronnego kryzysu spowodowanego brakiem konsensusu i skoordynowanych działań na szczeblu międzynarodowym, w odpowiedzi na coraz częstsze zagrożenia ekologiczne, globalizację i dysproporcje między bogatymi i biednymi. Wydarzenie ma okazać się alternatywą dla dotychczasowych inicjatyw, doskonałą okazją do wypracowania pomysłu na współpracę.
Skrócony program konferencji:
- Wyzwania XXI wieku
- Realizacja możliwych scenariuszy na świecie w okresie transformacji
- Wielostronna współpraca w zakresie energii, klimatu i zasobów
- Wielostronna współpraca w zakresie ubóstwa, żywności i wody
- Budowanie wolnej od konfliktów i zrównoważonej rzeczywistości
- Podsumowanie
3. września: Musical – 2050 „Przyszłość, której chcemy”
Green Cross International we współpracy z Peace Child International, zorganizuje po raz pierwszy inspirujący i pouczający spektakl muzyczny skupiając się na rozwiązaniu najpilniejszych wyzwań stojących przed ludzkością.
Akcja musicalu będzie się toczyć w 2050 roku i będzie skoncentrowana wokół postaci żyjących w świecie, w którym udało się pokonać główne wyzwania ekologiczne i humanitarne: zmiany klimatyczne, niezrównoważony rozwój, rozprzestrzenianie broni jądrowej , zanieczyszczenie środowiska, nierówność rasowa, niesprawiedliwość i wywołane działalnością człowieka katastrofy. Historia zabierze publiczność podróż w czasie, od 2050 do współczesnego okresu.
Musical zakończy ponad dwuletnie przygotowania i będzie zwieńczeniem obchodów XX-lecia.