Earth Dialogues – Dialogi na rzecz Ziemi
0Tegoroczna konferencja „Dialogi na rzecz Ziemi”, która odbyła się 3. września 2013, przyciągnęła czołowe postaci międzynarodowej nauki, biznesu i środowiska NGO, w celu poszukiwania rozwiązań dla najpilniejszych, powiązanych ze sobą wyzwań braku bezpieczeństwa, ubóstwa oraz degradacji środowiska. Nieformalnym hasłem przewodnim obrad stały się słowa, które powiedział Jean-Michel Cousteau, Prezes Green Cross Francja: „Młodzi ludzie są decydentami jutra!”.
Trwająca cały dzień 7. edycja tego wydarzenia miała miejsce w genewskim biurze ONZ, a została zatytułowana „Droga w przyszłość – wyzwolenie zmian”. W jaki sposób osiągnięcia rozwoju cywilizacyjnego mogą być zrównoważone, a zmiany klimatu kontrolowane skoro brak silnego, wielostronnego planu, którego częścią byliby wszyscy podejmujący decyzję?
„W ostatnich 30 latach liczba huraganów o największej sile niemal się podwoiła. Grenlandia straciła 140 miliardów ton lodu w ciągu ostatnich 20 lat. Jeśli emisje nie zostaną znacząco ograniczone, to w przeciągu najbliższych 25 lat 20 milionów więcej ludzi popadnie w ubóstwo, a kolejne 75 milionów ludzi stanie się klimatycznymi uchodźcami” – powiedział Jan Kulczyk, przewodniczący rady dyrektorów Green Cross International.
Założyciel Green Cross, Michaił Gorbaczow, wskazywał na potencjał leżący w organizacji, który należy wykorzystać. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni 20 lat powinno zostać przekazane młodym, a doświadczeni mają obowiązek wspierać ich w dalszych pracach na rzecz ekologii. Natomiast Rosa Otunbayeva, była prezydent Kirgistanu, podkreśliła wagę edukacji od najmłodszych lat, ponieważ to wtedy człowiek najszybciej się uczy. Świadomość to podstawa rozwoju społecznego i gospodarczego.
Celem konferencji było wykazanie, jak wielostronne przedsięwzięcia mogą, a właściwie muszą zostać na nowo ukierunkowane, by sprostać tym wyzwaniom. Były sekretarz generalny Klubu Rzymskiego, Martin Lees, zauważył, że należy stworzyć nowy model współpracy z administracją, aby poruszane tematy nie były pustymi słowami, lecz miały odzwierciedlenie w legislacji i polityce.
Liderzy powinni wskazywać kierunek rozwoju, by budować ruch społeczny w kierunku zrównoważonego rozwoju – mówił Lees.
Sir James Mancham, pierwszy prezydent Republiki Seszele, stwierdził, że:
(…) ważne, byśmy chcieli i potrafili przekładać dobro świata nad dobro nasze własne.
Jak wskazał zamykający panel dr Jan Kulczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów GCI:
Dzisiaj to my możemy przyczyniać się do rozwoju ruchu na rzecz ochrony środowiska zgodnie z idea założyciela Green Cross.
W czasie głębokiego kryzysu spowodowanego brakiem konsensusu i skoordynowanych działań na szczeblu międzynarodowym biznesmeni, przedsiębiorcy oraz rządy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu rachunku ekonomicznego opartego na zrównoważonym rozwoju i dobru przyszłych pokoleń.
Jeśli chcemy myśleć i marzyć o wzroście gospodarczym, niezbędne jest poważne potraktowanie ekologii.
Wynikiem “Dialogów Ziemi” jest tzw. Deklaracja Genewska, która nakreśla kierunki działań omawianych podczas sesji w celu budowania pokojowego oraz zrównoważonego rozwoju świata.