Lista 10 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie
05 listopada 2013 roku ogłoszono listę dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych regionów 2013 roku. Powstała ona przy współpracy szwajcarskiego oddziału Green Cross z amerykańskim Blacksmith Institute.
Coroczne raporty środowiskowe na temat występujących toksyn tworzone są od 6 lat. Pozwoliły one na wzrost powszechnej świadomości wpływu źródeł zanieczyszczenia na zdrowie człowieka. Raport z 2012 roku pokazał, że są one prawie równie niebezpieczne jak trzy największe światowe choroby zakaźne (AIDS, gruźlica, malaria). Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że bezpośrednią przyczyną 20% zgonów w krajach rozwijających są przyczyny środowiskowe, które odpowiadają także za 1/5 przyczyn nowotworów.
Jak uważa dr Stephan Robinson, Unit Manager (Water, Legacy), ze szwajcarskiego oddziału Green Cross, wysiłek podjęty w celu rekultywacji terenów wymienionych na liście w 2007 roku udowadnia, że walka przeciwko zanieczyszczeniu środowiska w krajach rozwijających się może doprowadzić to istotnej poprawy zdrowia, a nawet uratować ludzkie istnienia, w szczególności dzieci.
“Wyniki pokazują, że eliminacja toksyn ze środowiska jest wyzwaniem, ale nie jest niemożliwa. Musimy znaleźć potrzebne środki oraz zwiększyć nasze zaangażowanie, aby działać najszybciej jak to możliwe” mówi dr Robinson.
Poniżej przedstawiono listę najbardziej zanieczyszczonych miejsc w kolejności alfabetycznej:
- Matanza – Riachuelo, Argentyna,
- Hazaribagh, Bangladesz,
- Agbogbloshie Dumpsite, Ghana,
- Citarum River, Indonezja,
- Kalimantan, Indonezja,
- Niger River Delta, Nigeria,
- Dzierżyńsk, Rosja,
- Norylsk, Rosja,
- Czarnobyl, Ukraina,
- Kabwe, Zambia.
Kluczowymi kryteriami oceny były:
- ponowna analiza miejsc wymienionych w 2006 i 2007 roku, które nie poczyniły istotnych kroków w celu rekultywacji środowiska (Dzierżyńsk i Norylsk, Rosja oraz Czarnobyl, Ukraina),
- użycie oprogramowania Toxic Sites Identification Program (program do identyfikacji miejsc toksycznych) stworzonego przez Blacksmith Institute we współpracy z ONZ ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO),
- ocena stopnia narażenia człowieka oraz społeczności na zanieczyszczenie,
- ocena toksyczności, kancerogenności oraz potencjalnego zagrożenia zdrowia z powodu substancji występujących w danym miejscu.
Pod uwagę wzięto także listę najbardziej zanieczyszczonych miejsc stworzoną przez Agencję Ochrony Środowiska USA, Bank Światowy oraz wiele organizacji pozarządowych.