O emisji gazów cieplarnianych na GPW
0W ciągu ostatnich czterech lat, emisja ze strony 50 największych notowanych emitentów gazów cieplarnianych na świecie wzrosła o 1,65% do 2,54 mld ton, co jest równoważne z rocznymi dostawami energii elektrycznej do 6 mln domów. Zrównoważony charakter inwestycji i zaangażowanie sektora prywatnego w walkę ze zmianami klimatu były kluczowymi tematami spotkania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w dniu 14.11.2013. Green Cross Poland był Partnerem tego wydarzenia.
Z raportu CDP i PwC analizującego – na wniosek inwestorów finansowych – emisje ponad 80% największych globalnych spółek, wynika że 10% największych na świecie spółek giełdowych odpowiada za emisję 73% gazów cieplarnianych. Dodatkowo, 50 spośród 500 największych spółek giełdowych na świecie odpowiada za prawie trzy czwarte emisji wytwarzając 3,6 mld ton gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu ostatnich czterech lat, emisja ze strony 50 największych emitentów GHG wzrosła o 1,65% do 2,54 mld ton, co może być równoważne z wprowadzeniem do użytkowania ponad 8,5 mln samochodów typu pick-up lub rocznym dostawom energii elektrycznej do 6 mln domów. Wśród najbardziej emisyjnych sektorów uznaje się przede wszystkim sektory energii, materiałów oraz sektor użyteczności publicznej.
Paul Simpson, dyrektor generalny, CDP
W wielu krajach można zaobserwować oznaki ożywienia w następstwie globalnego kryzysu gospodarczego. Jednak dowody naukowe i coraz bardziej niebezpieczne zjawiska pogodowe wskazują, że powinnismy poważnie podchodzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych w dalszym rozwoju gospodarki. Szczególnie istotne jest by duzi emitenci poprawili swoje wyniki w tym zakresie, a rządy przygotowały programy motywujące do tego typu działań. Świat korporacji to agregator zagrożeń i możliwości związanych z tym wyzwaniem. Nasz raport to dobry materiał dla przedsiębiorstw, inwestorów i polityków, którzy oczekują informacji o tym, jak największe na świecie firmy mogą przekształcić się w celu ochrony naszego kapitału naturalnego.
Dominika Kulczyk-Lubomirska, założyciel Green Cross Poland
Od kilku lat obserwujemy w Polsce wzrost zainteresowania tematem ochrony środowiska. Jak wynika z raportu „Biznes a ekologia. Postawy wobec ochrony środowiska”, który co roku przygotowywany jest na zlecenie Green Cross Poland, biznes angażuje się w zagadnienia związane ze zmianami klimatu, kreowaniem polityk środowiskowych, czy nawiązywaniem dialogu z ekologicznymi organizacjami pozarządowymi. Istnieją też namacalne dowody zmiany postaw polskiego biznesu. Polska jako jedyny kraj na świecie zredukowała swoje emisje o 32%, przy utrzymaniu stałego wzrostu PKB. To coś niebywałego i niestety niedocenianego na arenie międzynarodowej. Widać zatem skuteczność naszych lokalnych działań dla globalnych wyzwań klimatycznych.
Czytaj więcej:
Raport CDP Global 500 Climate Change Report 2013 przedstawia najbardziej wiarygodną ocenę zwiększania zaangażowania globalnych korporacji w zakresie zmian klimatycznych. Analiza opiera się na danych dotyczących zmian klimatycznych przedstawionych przez 389 spośród 500 największych spółek należących do indeksu Global 500.
Raport prezentuje także:
– 50 największych globalnych emitentów oraz 5 największych emitentów w każdym sektorze,
– obszary największych możliwości zwiększenia odporności spółek na zmiany klimatyczne i regulacyjne poprzez uzasadnioną biznesowo redukcję ilości emitowanego dwutlenku węgla,
– oraz coroczne rankingi przedsiębiorstw. Performance index (CPLI) wyróżnia spółki, wdrażające optymalną strategię klimatyczną i właściwe podejście do redukcji emisji. Disclosure Index (CDLI) w skali 1 do 100 wyróżnia spółki, które w najbardziej przejrzysty sposób informują o wielkości emisji i strategii dotyczącej zmian klimatycznych.
fot. https://www.cdproject.net