22 marca Światowym Dniem Wody
020 marca 2014 | Genewa: Zdaniem Green Cross International (GCI) świat stoi w obliczu postępującego rozwoju w zakresie udostępnienia i ochrony transgranicznych źródeł wody na naszej planecie, a sobotni Światowy Dzień Wody przypomina o konieczności międzynarodowej współpracy w zakresie wykorzystania tego cennego zasobu naturalnego.
Tematem przewodnim Światowego Dnia Wody 2014, który przypada w dniu 22 marca, będzie powiązanie znaczenia wody i energii, strategicznych składowych zapisów Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie do Nieżeglownego Wykorzystania Cieków Wodnych. Konwencja jest nadrzędną ramą prawną wspierającą zrównoważone i sprawiedliwe korzystanie z międzynarodowych cieków wodnych. Konwencja wymaga ratyfikacji przez jeszcze jeden kraj, aby ostatecznie wejść w życie.
” Związek między międzynarodowymi ciekami wodnymi a energią jest oczywisty „, mówi Marie – Laure Vercambre , dyrektor GCI ds. programu Woda dla życia i pokoju. ” Zapory i tamy , które produkują energię wodną, zbiorniki i regulowane przepływy wody zostały zbudowane na 276 międzynarodowych ciekach wodnych. Przykładem jest Nil i Mekong, których regulacje są wspólne dla co najmniej dwóch krajów. Wejście w życie Konwencji ONZ niewątpliwie zmieni możliwości zarządzania zasobami wodnymi i bezpieczeństwo energetyczne.”
276 międzynarodowych cieków wodnych i zlewni, połączonych wodami gruntowymi oraz ich dopływy pokrywają prawie połowę powierzchni planety i są dzielone pomiędzy 145 krajów. Generują one prawie 60 % światowego przepływu wody słodkiej. Ramy współpracy między państwami nadbrzeżnymi pozwalają na zarządzanie jedynie około 40 % wspomnianych cieków.
Aktorka Famke Janssen, Ambasador programu GCI Woda dla życia i pokoju, podkreśliła znaczenie Światowego Dnia Wody jako bodźca potrzebnego do wejścia Konwencji ONZ w życie. „Światowy Dzień Wody zwraca uwagę na pozytywną rolę Green Cross International, organizacji która ciężką pracą wspomogła we wdrożeniu konwencji ONZ, i nadal dąży do rozwiązania sporów transgranicznych dotyczących wspólnych zasobów wodnych „, mówi pani Janssen. „Potrzebny jest tylko jeszcze jeden kraj, aby Konwencja została ratyfikowana. Jestem bardzo dumna ze współpracy z Green Cross International.”
Konwencja zawiera wiążące zasady, które mają zastosowanie bez względu na to czy kraj ratyfikował Konwencję czy nie. Jej ostateczne wejście w życie będzie wzmocnieniem tego zbioru przepisów i da państwom nadbrzeżnym formalne wytyczne do opracowania i pogłębienia współpracy.
„Brak podstawowych umów i organizacji, dobrych prawnych uregulowań dla rządzących, podziału i ochrony zasobów jest niebezpieczny gdy weźmie się pod uwagę bezpieczeństwo środowiska naturalnego, a także uwarunkowania gospodarcze i polityczne”, dodaje Pani Vercambre.
„Konieczność ochrony wody jest zagadnieniem, na którym wszyscy powinniśmy się skupiać się na co dzień. Światowy Dzień Wody przypomina nam, aby pamiętać o najcenniejszych zasobach. W 2014 roku, Green Cross ponagla rządzących na całym świecie aby ratyfikowali i wdrożyli konwencję ONZ , jako narzędzie zarówno do zapewnienia uczciwego kapitału jak i ochrony wody, wspierania bezpieczeństwa i zmniejszenia napięć w zakresie udostępnienia słodkowodnych zasobów przez regionalnych sąsiadów.”
Od 2006 roku , Zielony Krzyż współpracuje z World Wildlife Fund i innymi partnerami w celu promowania Konwencji jako narzędzia globalnej współpracy w obrębie wód słodkich i ostatecznie pomaga rozwiązać problem globalnego kryzysu wodnego. Wzrost demograficzny i rozwój gospodarczy wywierają bezprecedensową presję na odnawialnych, ale ograniczonych zasobach wodnych i zagrożonych ekosystemach, zwłaszcza w regionach pustynnych. Przewiduje się, że do 2025 r. 1,800 mln ludzi będzie żyło na terenach o ” bezwzględnym” niedoborze wody. Zmniejszenie areału zasobów wodnych, wzrost zanieczyszczenia, zmiany klimatu, urbanizacja i rosnący konsumpcjonizm będzie miał decydujący wpływ na zjawisko kryzysu wodnego.
Kampanie uświadamiające konieczność wdrażania solidnych ram prawnych dla zarządzania transgranicznymi dorzeczami zostały wprowadzone przez następujące krajowe organizacje Green Cross: Burkina Faso, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Argentyna, Korea Południowa, Francja, Włochy i Polska. Spośród 34 krajów, które do tej pory ratyfikowały Konwencję , aż 17 przyjęło zapisy między 2006 i 2014 r.
Fot: GCI