Sudan Południowy krwawi, debata o pomocy Afryce
0Jak mądrze pomagać Sudanowi Południowemu i krajom globalnego południa? To jeden z głównych tematów otwartej debaty organizowanej przez Green Cross Poland i Kulczyk Foundation. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 10 maja, w Kinotece w Warszawie po emisji filmu „Jesteśmy Waszymi przyjaciółmi”, rozpoczynającej się o godz. 16.00.
Do udziału w dyskusji pt. „Najmłodsze państwo świata krwawi – jak mądrze pomagać Sudanowi Południowemu, Afryce i krajom globalnego południa” moderowanej przez red. Jarosława Kociszewskiego (Polskie Radio) organizatorzy zaprosili przedstawicieli: Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (Monika Piątczak), Stowarzyszenia Edukacja dla Pokoju (prof. Piotr Balcerowicz), Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka (Robert Zduńczyk) i Państwowego Muzeum Etnograficznego (Dariusz Skonieczko).
„W czasie debaty z udziałem publiczności porozmawiamy o tym jak mądrze wspierać, aby nie szkodzić, w jaki sposób pomagać uwzględniając kwestie ekologiczne i społeczne. Podejmiemy tematykę historii polskiej pomocy, różnorodności kulturowej i możliwej współpracy gospodarczej z Afryką” – zaprasza Dominika Kulczyk, Założycielka Green Cross Poland i Kulczyk Foundation.
Panel dyskusyjny organizowany jest w ramach partnerstwa Green Cross Poland i Kulczyk Foundation dla Planete+ Doc Film Festival. Dzięki współpracy w czasie Festiwalu (9-18.05) w Kinotece będzie można obejrzeć również wystawę zdjęć Tatiany Jachyry pt. „Efekt Domina”, przedstawiającej 16 wielkoformatowych zdjęć z najbiedniejszych krajów, do których Dominika Kulczyk dociera z pomocą w ramach programu telewizyjnego. Fotografie ukazują codzienne życie mieszkańców i pracę przedstawicieli Fundacji, wolontariuszy. Green Cross Poland – jako główny partner Festiwalu, już po raz drugi ufundował nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Nominowane produkcje prezentowane są w trakcie Festiwalu w specjalnej sekcji „Klimat na zmiany”. Profil festiwalu wpisuje się w realizowane przez nas działania, których celem jest wspieranie i inspirowanie rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – mówi Dominika Kulczyk.
Tematyka związana z kontynentem afrykańskim prezentowana jest również w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie na wystawie „Wiwat Polonia! Ślady Polaków w Afryce. Historia i teraźniejszość”, przybliżającej sylwetki Polaków obecnych w Afryce – odkrywców, nauczycieli, lekarzy i misjonarzy, którzy pracowali na Czarnym Lądzie.
fot. Against Gravity