„Testowane na ludziach” najlepszym filmem ekologicznym
0Film „Testowane na ludziach” w reżyserii Dany Nachman i Dona Hardy’ego, ukazujący negatywny wpływ toksycznych substancji zawartych w produktach na zdrowie ludzi oraz promujący edukację dotyczącą „ekologicznej” chemii zwyciężył w konkursie Green Cross Warsaw Award 2014, pokonując 7 innych obrazów starających się o tytuł najlepszego filmu ekologicznego. Nagroda została wręczona w sobotę, 17 maja, podczas gali finałowej 11. Planete+ Doc Film Festival, któremu partneruje Green Cross Poland.
Wszystkie obrazy wyświetlane w specjalnie utworzonej sekcji festiwalowej „Klimat na zmiany” przybliżały widzom aktualną problematykę ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. Podejmowały m.in. tematykę skutków globalnego przeludnienia, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, konieczności ochrony tropikalnych lasów deszczowych czy możliwości tworzenia ekologicznych miast.
Filmy w konkursie:
Był sobie las
Once Upon a Forest / Il était une forêt
reż. Luc Jacquet, Francja, 2013, 78 min
Chińskie ecopolis
Ecopolis China / Ekopolis
reż. Anna-Karin Grönroos, Finlandia, 2013, 59 min
Klimatyczni oszuści
The Carbon Crooks / Varm luft for milliarder
reż. Tom Heinemann, Dania, 2013, 57 min
Mikrotopia
Microtopia
reż. Jesper Wachtmeister, Szwecja, 2013, 52 min
Ostatni dzwonek
Last Call / Ultima chiamata
reż. Enrico Cerasuolo, Włochy/Norwegia, 2013, 90 min
Szukając idealnego schronu
Journey to the Safest Place on Earth
reż. Edgar Hagen, Szwajcaria, 2013, 52 min
Testowane na ludziach
The Human Experiment
reż. Dana Nachman, Don Hardy, USA, 2013, 91 min
Zenergetyzowani
Energized
reż. Hubert Canaval, Austria, 2014, 92 min
Jury w składzie: Przemek Pasek z Fundacji „Ja Wisła”, Michał Piróg, tancerz, przekonujący ludzi do „bycia eko” i Liliana Religa z Fundacji im. Heinricha Bölla zdecydowało, że tytuł najlepszego filmu o tematyce ekologicznej i nagrodę Green Cross Warsaw Award w wysokości 3 000 euro otrzyma „Testowane na ludziach”. Nagrodę Green Cross Warsaw Award w imieniu nieobecnych na gali twórców filmu „Testowane na ludziach” przyjęła z rąk Artura Liebharta Pani Suzanne Miller, Regional Information Officer Ambasady Stanów Zjednoczonych.
Amerykańscy reżyserzy Dana Nachman i Don Hardy pokazują, że dziesiątki tysięcy toksycznych substancji w żywności i kosmetykach, które nie przeszły żadnych testów, są bardziej niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka niż katastrofy, wypadki czy ataki terrorystyczne. Obraz uświadamia widzom, że większość producentów korzysta z nieświadomości konsumentów – traktuje ich jak króliki doświadczalne, bowiem nie istnieją przepisy nakazujące podawanie na etykietach produktów listy toksyn. Ukazuje jak ważną rolę w tym procesie pełni edukacja w zakresie „ekologicznej chemii” – dzięki działaniom wynikającym ze wzrostu świadomości społecznej, już kilka amerykańskich koncernów wycofało toksyny ze swoich produktów.
„Serdecznie gratuluję zwycięzcom. Cieszę się, że możemy przyznać nagrodę filmowi, który pokazuje, że ochrona środowiska to nie tylko teoretyczny temat poruszany wyłącznie przez ekspertów na zamkniętych sesjach dyskusyjnych. „Testowane na ludziach” precyzyjnie pokazuje, że ma ona realny wpływ na życie każdego z nas i to również my, dokonując codziennych wyborów kształtujemy zrównoważoną konsumpcję. Takie postrzeganie ekologii jest bliskie naszej organizacji, w której staramy się przekazywać praktyczną wiedzę i inspirować do realizacji działań przyjaznych środowisku” – powiedziała Dominika Kulczyk, Założycielka Green Cross Poland.
Festiwal Planete+ Doc w partnerstwie z Green Cross Poland udowadnia, że święto filmów dokumentalnych jest doskonałą okazją, aby przejść od teorii do praktyki, dlatego w przestrzeni warszawskiej Kinoteki stanęła atrakcyjna eko-scenografia, a programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń poruszających tematykę ekologiczną, w tym organizowane w Warszawie i Wrocławiu debaty i spotkania poświęcone m.in. nowym sposobom myślenia o przestrzeni mieszkalnej i świadomemu minimalizowaniu życiowej przestrzeni oraz granicom wzrostu i zrównoważonego rozwoju. W ubiegłym roku nagrodę Green Cross Warsaw Award odebrał Andreas M. Dalsgaard, reżyser filmu „Ludzki wymiar”, poświęconego poprawie jakości życia w miastach.
Fot. Bartosz Mrozowski