Green Cross w służbie międzynarodowego dialogu
017 sierpnia tego roku wejdzie w życie konwencja ONZ o prawie do nieżeglownego wykorzystania międzynarodowych cieków wodnych. Po prawie 50 latach pracy nad projektem udało się go sfinalizować, dzięki czemu międzynarodowa współpraca w tym zakresie zostanie upłynniona.
Blisko 60% cieków słodkowodnych przebiega przez tereny transgraniczne, z czego jedynie 40% podlega regulacjom prawnym. Sytuacja ta rodzi konflikty między sąsiednimi państwami, które nie rzadko domagają się prawa do wyłącznego użytkowania. Jednocześnie zużycie wody rośnie szybciej niż liczebność populacji – w XXI wieku podwoiło się. Zgodnie z szacunkiem ONZ w 2025 roku 1,8 miliarda ludzi będzie żyć na terenach dotkniętych niedoborem wody, co oznacza brak dostępu do ilości niezbędnych dla życia ludzi oraz środowiska.
W obliczu owych zagrożeń Green Cross jako organizacja wspierająca dialog na rzecz ochrony środowiska naturalnego człowieka nie pozostaje bezczynny. Prezydent Green Cross International, Mikhail Gorbachev, wydał specjalny dokument, w którym podkreśla znaczenie owego porozumienia nie tylko dla lokalnych społeczności, ale także dla zapewnienia pokoju na świecie.
Dokument dostępny jest w kilku językach i można go znaleźć tutaj.
fot. Ludmiła Pilecka dla Wikipedii