Prawo do nieżeglownego wykorzystania międzynarodowych cieków wodnych wchodzi w życie
0W dniu 17. sierpnia, po wielu latach pracy nad projektem ostatecznie weszła w życie konwencja ONZ dotycząca prawa do nieżeglownego wykorzystania międzynarodowych cieków wodnych (ang. UN Watercourses Convetion – UNWC). To pierwszy globalny dokument tego typu, istotny dla promowania międzynarodowej współpracy oraz zrównoważonego rozwoju.
Obecnie na świecie istnieje 276 transgranicznych akwenów wodnych, z czego jedynie 40% jest objęte międzynarodowymi porozumieniami. Konwencja definiuje kryteria, które umożliwią wszystkim zainteresowanym krajom zarządzanie dzielonymi ciekami wodnymi w praktyczny i skuteczny sposób. Ich celem będzie ułatwienie procesu współpracy transgranicznej oraz utrzymanie odpowiedzialności rządów za ich własne kraje i regiony.
„Przyroda nie przestrzega granic wytyczonych przez człowieka, dlatego niektóre z najważniejszych dla bioróżnorodności obszarów leżą właśnie na terenach transgranicznych. Konwecja ONZ odegra istotną rolę w stworzeniu harmonii między ludźmi a naturą.” – powiedział Lifeng Li, Dyrektor światowego programu wodnego WWF.
W obliczu rosnącej populacji rozwijanie wielkoskalowych projektów elektrowni wodnych, potrzeba kompleksowych i skutecznych rozwiązań dla sprawiedliwego i zrównoważonego gospodarowania wodami transgranicznymi są niezbędne.
Marie – Laure Vercambre, dyrektor programu Green Cross International Water for Life and Peace, podkreśliła wagę konwencji, mówiąc: “Skorzystają na tym kraje dzielące znane nam cieki transgraniczne, jednocześnie zapewniając zharmonizowany rozwój tych terenów i pozwalając na ich efektywne użytkowanie.
Planowane jest objęcie konwencją większej liczby państw, co przyczyni się do spopularyzowania międzynarodowej współpracy w tym zakresie. Przypomnijmy, że w maju bieżącego roku jako 35. kraj konwencję ratyfikował Wietnam, co w znaczny sposób przyczyniło się do przyspieszenia i sfinalizowania prac.
Więcej informacji na temat Konwencji znajdziesz tutaj.
fot. Ludmiła Pilecka dla Wikipedii