Nominacje do Green Star Awards 2015
0Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz z Green Cross International wezwała do nominowania kandydatów do nagrody Zielonej Gwiazdy 2015 (Green Star Awards). Wyróżnienia przyznaje się osobom, organizacjom, rządom oraz firmom, które wykażą szczególne zasługi w obszarze zapobiegania, gotowości oraz reagowania na różnego rodzaju katastrofy środowiskowe. Nagroda przyznawana jest co dwa lata.
Biennale Green Star Awards to wspólna inicjatywa Green Cross International (GCI), Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) oraz Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP). Inicjatywa Green Star Awards ma na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń dla środowiska poprzez zwrócenie uwagi na wysiłki podejmowane w celu zapobiegania, przygotowania i reagowania na sytuacje kryzysowe. Chodzi przede wszystkim o katastrofy środowiskowe wynikające z czynników naturalnych (np. trzęsienia ziemi, huragan, tsunami), technologicznych (wypadki przy pracy), konfliktów i innych sytuacji kryzysowych, w następstwie których powstają zarówno poważne szkody dla środowiska, jak i zagrożenie dla zdrowia i / lub środków do życia ludzi.
Pomysł na przyznanie nagrody zrodził się w czerwcu 2007 roku podczas 7. spotkania Grupy Doradczej ds. nadzwyczajnych zagrożeń środowiska (AGEE) w Rosersberg (Szwecja), kiedy to uczestnicy spotkania zalecili utworzenie specjalnego systemu rozpoznawania zagrożeń. W rezultacie, OCHA, UNEP oraz GCI zostały wezwane do ustanowienia odpowiedniej nagrody.
Nagrody Green Star przyznawane są w trzech kategoriach, w których spełnić trzeba określone kryteria:
- zapobieganie i gotowość: podnoszenie świadomości w społecznościach w zakresie wpływu katastrof środowiskowych poprzez upowszechnienie doświadczeń, najlepszych praktyk, a także edukację i budowę potencjału na różnych poziomach (jednostki reagowania, rządy), w celu poprawiania gotowości na wypadek przyszłych katastrof;
- reagowanie: wykazanie się przywództwem, wsparciem i / lub zapewnieniem koordynacji reakcji na katastrofy w celu zbudowania trwałej i lepszej zdolności reagowania na katastrofy środowiskowe
- mainstreaming: koncentrowanie uwagi na kwestiach ochrony środowiska, jako istotnym elemencie działań w ramach reagowania na katastrofy, poprzez zagwarantowanie zintegrowania względów środowiskowych w cyklach programów pomocy humanitarnej; strategiach rozwoju, planach kryzysowych, mobilizacji zasobów oraz monitorowaniu i ocenie podejmowanych działań.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody Green Star znaleźli się m.in. Sir David Attenborough, World Wildlife Fund, American Red Cross, Kenya Red Cross Society, Rząd Szwecji, Rząd Holandii, czy holenderskie skrzydło organizacji Lekarze Bez Granic.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
fot. GCI