Raport Toksyny w środowisku w 2014 r.
0W dniu 28 stycznia 2015 r. Green Cross Szwajcaria we współpracy z Instytutem Blacksmith opublikował raport nt. toksyn w środowisku. Przedstawiono w nim 10 krajów przodujących w oczyszczaniu skażonych terenów.
Skala problemu zaskakuje – co siódma śmierć na świecie pośrednio wywołana jest właśnie występowaniem szkodliwych substancji w środowisku naturalnym. Około 200 milionów ludzi cierpi z powodu nieodwracalnych obrażeń ciała, łącznie z uszkodzeniem mózgu na skutek długotrwałego narażenia na kontakt z ołowiem, rtęcią, chromem, pestycydami, a także radioaktywnymi substancjami w tysiącach zanieczyszczonych miejsc.
– Zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu oraz zagrożenie bioróżnorodności są ściśle ze sobą związane – mówi Nathalie Gysi z Green Cross Szwajcaria. – Redukcja tego zanieczyszczenia oraz wyeliminowanie toksycznych terenów prowadzi nie tylko do lepszego zdrowia ludzi, lecz także poprawia stan naturalnego ekosystemu, w którym wszyscy żyjemy i od którego zależymy.
Odchodząc od tradycyjnej listy najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie postanowiono sporządzić raport na temat krajów najbardziej aktywnych w walce z tym zanieczyszczeniem. Wyróżniono w nim następujące projekty:
- Ghana – Agbogbloshie – zastąpienie niebezpiecznego spalania odpadów elektronicznych przez zmechanizowany recykling,
- Indonezja – Cinangka – oczyszczenie z ołowiu boiska do piłki nożnej dla dzieci,
- Kirgistan – Mailuu – Suu – użycie filtrów wodnych jako ochrony przed radioaktywnością,
- Meksyk – Bicentennial Park – stworzenie zielonej przestrzeni zamiast rafinerii ropy naftowej,
- Peru – nowe prawodawstwo dotyczące zanieczyszczenia gleby oraz jej rekultywacji,
- Filipiny – Marilao, systemy na rzekach Meycauayan oraz Obando – poprawa jakości wody w celu ochrony ludzi i przemysłu rybnego,
- Dawna Republika Radziecka – zebranie i unieszkodliwienie przeterminowanych pestycydów,
- Senegal – Thiaroye – sur – Mer – zastąpienie śmiertelnego recyklingu ołowiu przez rentowne hydroponiczne ogrody,
- Urugwaj – Montevideo – wyeliminowanie szkodliwych hot spotów z okolic miasta,
- Wietnam – Dong Mai – przeznaczenie 20$ na osobę w celu ochrony miejscowej ludności przed zatruciem ołowiem.
Jak twierdzi Stephan Robinson, manager Green Cross Szwajcaria, lokalne źródła substancji szkodliwych w środowisku mogą wpływać na życie ludzi oddalonych nawet o tysiące kilometrów.
– Z powodu nieodpowiedniego użytkowania oraz magazynowania pestycydów i odpadów przy ich produkcji nawet 98% tych substancji zostanie wchłoniętych przez glebę oraz wodę.
Technologie wymagane do oczyszczania skażonych miejsc oraz niezbędne narzędzia know – how są już dostępne. Przenośne detektory potrafią natychmiast zidentyfikować zanieczyszczenia. Problem występowania szkodliwych substancji istnieje nie tylko w miastach. Istnieją setki tysięcy wiosek w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej, gdzie niczego nie podejrzewające dzieci i dorośli narażeni są na stężenie toksyn, które mogą mieć istotny, niekorzystny wpływ na ich zdrowie.
Więcej informacji na stronie Green Cross Szwajcaria.
fot. http://www.greencross.ch/