Green Cross Szwajcaria opublikował raport Fukushima 2015
0Wczoraj obchodzono czwartą rocznicę katastrofy w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Z tej okazji szwajcarski oddział Green Cross opublikował raport Fukushima 2015, który ujawnia, że aż 32 miliony mieszkańców Japonii jest narażonych na skutki szkodliwego promieniowania.
Jak wynika z badań, osoby te narażone są nie tylko na bezpośrednie oddziaływania radioaktywne, lecz również ryzyko ich krótko i długoterminowych konsekwencji. Oprócz nowotworów, mogą to być powiązane ze stresem powikłania. Dla przypomnienia, ponad 400 000 ludzi zostało ewakuowanych, z czego 160 000 przesiedlonych z okolic Fukushimy. Szacuje się, że z powodu stresu, zmęczenia oraz trudności życia zmarło około 1700 ewakuowanych uprzednio osób. Dla porównania skutki katastrofy w Czarnobylu dotknęły łącznie około 10 milionów ludzi.
Bazując na międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych (INES) obie katastrofy, w Czarnobylu i Fukushimie, zostały skategoryzowane na poziomie 7. Według szacunków 80% uwolnionego promieniowania zostało pochłonięte przez Ocean Spokojny, a pozostałe 20% rozproszyło się w promieniu 50 km na północny – zachód od elektrowni od rejonu Fukushimy.
Choć spodziewane ryzyko nowotworów na skutek promieniowania zaabsorbowanego przez ocean jest małe, to śladowe ilości promieniowania dotarły już na kontynent północnoamerykański, a w szczególności północną część Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Ryzyko zachorowań i zmian nowotworowych wzrośnie, w szczególności dla tych osób, które były jeszcze dziećmi w czasie wypadku. Ich zdrowie będzie narażone podczas całego życia.
Oprócz radioaktywnego materiału wydzielonego do oceanu, problemem stał się wyciek wody z elektrowni Fukushima Daiichi. Jak podaje Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR) nastąpiło to najwcześniej w maju 2013, czyli ponad 2 lata po katastrofie. Skutkuje to rosnącym lękiem wśród mieszkańców, którzy obawiają się radioaktywnego skażenia owoców morza oraz ryb.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
fot. http://www.greencross.ch/