Już dziś zadbaj o swój ogród społeczny na wiosnę!
0Ruszyła ogólnopolska akcja „Nasz Ogród Społeczny”, w ramach której grupy sąsiedzkie w całym kraju mogą tworzyć własne oazy zieleni na osiedlach oraz uczyć się, jak realnie wpływać na zmianę swojego najbliższego otoczenia. Organizator oraz partnerzy programu zachęcają wszystkich do planowania prac w ogrodzie także jesienią, aby już wczesną wiosną cieszyć się warzywami i kwiatami ze swojego ogródka.
Co sadzimy jesienią?
„Przełom jesieni i zimy to jeszcze nie czas, w którym musimy rezygnować z ogrodnictwa. Jest wiele roślin, które doskonale zniosą zimowe mrozy i wzejdą wraz z pierwszym wiosennym słońcem. Do najczęściej sadzonych w tym okresie warzyw ozimych należą cebula i czosnek. Równie dobrze niskie temperatury zniosą mrozoodporne wczesne odmiany marchwi, pietruszki, kopru i szpinaku. Jesienią możemy również sadzić cebulki m.in. tulipanów, narcyzów, krokusów i wszystkich wczesnowiosennych kwiatów.” – mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu W. Legutko, firmy posiadającej ponad 20-letnie doświadczenie na rynku ogrodniczym w Polsce i Europie.
Ważnym elementem zimowej uprawy warzyw jest wybranie odpowiedniego miejsca na ich posadzenie. Powinniśmy zadbać, aby było ono dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru, z żyzną, lekką, próchniczą glebą. Jak radzą eksperci z Green Cross Poland, organizatora projektu „Nasz Ogród Społeczny”, o stanowisko pod warzywa ozime powinniśmy zadbać około miesiąca przed terminem siewu. Ziemię należy starannie oczyścić z pozostałości po poprzednich uprawach.
Ogrody społeczne kiełkują jesienią
Program „Nasz Ogród Społeczny” wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat, a także pozytywnie wpływa na budowanie i zacieśnianie relacji sąsiedzkich w lokalnych społecznościach miejskich.
„Rosnące tempo życia sprawia, że jako społeczeństwo coraz mniej chętnie nawiązujemy relacje. Mniej niż jedna piąta Polaków uważa, że może ufać innym ludziom – aż 80% Polaków uważa, że “ostrożności nigdy za wiele”. Dlatego oprócz korzyści urbanistycznych i ekologicznych niezmiernie ważny jest społeczny wymiar akcji. Mieszkańcy uczą się partycypacji społecznej i mają poczucie realnego wpływu na rozwój swojej małej ojczyzny” – mówi Grzegorz Młynarski, socjolog z Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.
Green Cross Poland wyposaża grupy chętnych mieszkańców w tzw. pakiety miejskiego ogrodnika (narzędzia, elementy małej architektury, nasiona i cebule roślin, bony na zakup roślin i ziemi, itd.), które są przyznawane za pomyślne wykonywanie zadań. Zapewnia również uczestnikom akcji stałe doradztwo profesjonalnych firm ogrodniczych.
„Firmie W. Legutko bardzo bliska jest idea urban farmingu, ponieważ na co dzień działamy na rynku ogrodniczym, zajmując się dystrybucją nasion i cebulek kwiatowych. Partnerstwo kampanii „Nasz ogród społeczny” zaistniało jako nieodzowny element naszej polityki z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. To dla nas ważne, że dzięki akcji realizowanej przez fundację Green Cross Poland przyczyniamy się do rozwoju ogrodnictwa w polskich miastach oraz do poprawy jakości życia ich mieszkańców” – mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu W. Legutko.
Green Cross Poland uruchomił stronę www.naszogrodspoleczny.pl, na której dostępna jest obszerna baza wiedzy z zakresu miejskiego ogrodnictwa, planowania przestrzeni oraz partycypacji. Wszyscy zainteresowani znajdą tu m.in. słownik pojęć, porady – jak zacząć, jak pozyskać finansowanie, możliwość zadania pytania ekspertowi, a także bibliotekę inspirujących przykładów urban farmingu ze świata i z Polski.