Goście w ogrodzie. O pożytecznej pracy owadów
0Ogród to mały ekosystem – tworzą go nie tylko hodowane przez nas rośliny, ale i żyjące w nim dzikie zwierzęta, których czasem nawet nie zauważamy. Niektóre z nich to mile widziani goście – nasi sprzymierzeńcy, inne nie tylko nie pomagają, ale wręcz niszczą efekty naszej pracy.
Które zwierzęta warto zaprosić do naszego ogrodu i jak to zrobić?
Ptaki - skrzydlaci pomocnicy ogrodnika, to nasi mali-wielcy sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Skład ptasiej diety składa się w dużej mierze z owadów, które są częstymi szkodnikami roślin ogrodowych. Rodzina sikorek w ciągu lata potrafi zjeść ok. 75 kg owadów! Najwięcej zjadają ich w okresie karmienia piskląt. Jak zachęcić ptaki by przylatywały do ogrodu? Warto posadzić krzewy, które będą dla ptaków nie tylko schronieniem ale i stołówką, np. dziką różę, głóg, berberys, tarninę, jarząb. Latem można ustawić ptakom poidełko z wodą a zimą – karmnik. Gdy ptaki poczują się u nas bezpiecznie i znajdą tu pokarm, z pewnością chętnie skorzystają z wywieszonej przez nas budki lęgowej.
Płazy (ropuchy, żaby czy traszki) zazwyczaj nie wzbudzają sympatii, jednak są pożytecznymi gośćmi naszego ogrodu – pełnią rolę naturalnego środka owadobójczego. Żywią się one chrząszczami, pająkami, owadami i ich larwami, ślimakami, a także stonkami, które są utrapieniem wielu ogrodników. Zamiast je zwalczać, lepiej stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Żaba żeruje w nocy, a większą część dnia pozostaje w ukryciu. Jeśli chcielibyśmy, aby w naszym ogrodzie zamieszkały żaby, powinniśmy przede wszystkim zapewnić im zacienione miejsca, w których skryją się przed upalnym słońcem za dnia. Idealnym miejscem dla płazów w ogrodzie będzie oczko wodne, najlepiej w zacisznym miejscu, w pobliżu krzewów. Roślinność wodna oraz kamienie i kłody położone przy brzegu, stworzą bezpieczne kryjówki dla płazów.
Owady to nieoceniona pomoc w ogrodzie. Wśród owadów odwiedzających ogrody jest wiele z nich pożytecznych, o ogromnym znaczeniu dla ekosystemu. Trzmiele, motyle i inni zapylacze są wręcz niezbędni. Naszymi sprzymierzeńcami są także biedronki, które zjadają imponującą liczbę mszyc. Larwa biedronki może ich zjeść kilkaset! Możemy tak dobrać gatunki roślin, by ich kwiaty wabiły trzmiele i motyle. Biedronki będą się u nas dobrze czuły gdy nie zetniemy za nisko trawy i zostawimy pod drzewami liście, w których ukryją się na zimę. Możemy też np. wykonać domek dla owadów pożytecznych – instrukcja na stronie: http://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/pomysly-na-ogrod/domek-dla-owadow-pozytecznych-instrukcja-wykonania-krok-po-kroku,23_2646.html
Źródło: Stare Zoo w Poznaniu (plakat informacyjny)