Woda – jaką powinniśmy pić?
0Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę w przypadku kobiet wynosi 2l, natomiast w przypadku mężczyzn 2,5l. Obecnie w sklepach mamy do wyboru różne rodzaje wód, zaczynając od mineralnej, leczniczej, poprzez źródlaną i stołową, kończąc na wodzie w domu – z kranu tzw. kranówce, o niskiej, średniej lub wysokiej mineralizacji. Jaka jest więc najlepsza?
Okazuje się, że podstawowa kwestia selekcji wody związana jest z potrzebami naszego organizmu. Powinniśmy ją dobierać tak, aby była odpowiednia do sytuacji, w jakiej się znajdujemy.
JAKIE WYRÓŻNIAMY WODY ZDATNE DO PICIA?
Woda źródlana, to pierwotnie czysta woda podziemna. Nie różni się składem mineralnym i właściwościami od tzw. kranówki. Jednak woda z kranu nie musi być podziemną czy pierwotnie czystą, dlatego wymaga procesu uzdatniania wody w postaci szeregu licznych czynności chemicznych w tym np. chlorowania.
Naturalna woda mineralna, podobnie jak woda źródlana jest pierwotnie czystą wodą podziemną. Różni się od niej jednak stabilnym składem mineralnym, oraz właściwościami, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Woda naturalna to najbardziej polecana woda spośród wszystkich dostępnych napojów – nie zawiera żadnych dodatków. Naturalne wody mineralne dzielą się na:
- bardzo niskozmineralizowane (poniżej 50 mg/l)
- niskozmineralizowane (poniżej 500 mg/l)
- średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l)
- wysokozmineralizowane (ponad 1500 mg/l).
Woda stołowa z kolei powstaje z połączenia wody źródlanej z naturalną wodą mineralną lub poprzez dodanie któregoś ze składników mineralnych do wody źródlanej albo mineralnej.
Woda lecznicza, podobnie jak źródlana i mineralna, to podziemna, pierwotnie czysta woda. Musi zawierać jednak dużą ilość składników mineralnych, minimum 1000 mg/l, albo określony poziom jednego, który ma znaczenie dla naszego organizmu. W zależności od składnika wyróżnia się wodę żelazistą, siarczkową, jodkową, fluorkową, krzemową, kwasowęglową, radonową, oraz szczawę. Aby nazwać wodę leczniczą, trzeba najpierw przeprowadzić badania, które potwierdzają jej właściwości lecznicze. W zależności od rodzaju wody, mogą być one stosowane m.in. w dolegliwościach żołądkowych czy urologicznych. Ze względu na to, że wody lecznicze stosuje się odpowiednio do danej choroby, właściwie się je dawkuje, a czasami nawet rozcieńcza, nie należy ich spożywać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Woda z kranu, potocznie nazywana kranówką jest wodą twardą, która zawiera konkretne ilości składników mineralnych, w tym wapń i magnez. Pod względem zawartości składników mineralnych jest niskozmineralizowana, zbliżona do wód źródlanych. Jednak wiele jej brakuje do butelkowanych wód mineralnych o średnim bądź wysokim stopniu mineralizacji. Jakość wody z kranu podlega ścisłym i rygorystycznym normom – musi spełniać liczne wymagania fizykochemiczne, radiologiczne, bakteriologiczne, a także organoleptyczne. Dlatego też „kranówka” powinna być jak najbardziej bezpieczna. Pomimo tego spora część Polaków nie ma zaufania do tej wody, a za najczęstszy powód podaje nieprzyjemny smak czy zapach, który z kolei powodowany jest głównie chlorowaniem wody.
JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ WODĘ?
Wybierając wodę musimy zwracać uwagę na ogólną zawartość rozpuszczonych składników mineralnych. Najlepiej zapamiętać dwie wartości:500 oraz 1500.
- poniżej 500 mg/l = mało
- powyżej 500 mg/l = sporo
- więcej niż 1500 mg/l = dużo
Aby dostarczyć organizmowi konkretnych minerałów powinniśmy brać pod uwagę ile mg/l danego pierwiastka znajduje się w wodzie. Przykładowo, woda zawierająca wapń powinna mieć go więcej niż 150 mg/l, z kolei woda zawierająca magnez powyżej 50 mg/l, a woda niskosodowa, to taka gdzie sodu jest mniej niż 20 mg/l. Wody zawierające wodorowęglany powinny zawierać ich więcej niż 600 mg/l.
W czasie upałów zaleca się picie naturalnych wód mineralnych średnio– lub wysoko zmineralizowanych, ze znaczną zawartością chlorków sodu oraz chlorków lub wodorowęglanów wapnia i magnezu.
- dla sportowców i osób pracujących fizyczne odpowiednią wodą będzie woda stołowa, którą otrzymuje się z mieszaniny wód o różnym stopniu mineralizacji lub z wody źródlanej z dodatkiem soli mineralnych;
- dla kobiet w ciąży i karmiących piersią zaleca się wody źródlane oraz mineralne nisko i średnio zmineralizowane;
- dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, odpowiednia będzie woda źródlana oraz mineralna niskozmineralizowana. Charakteryzują się one zrównoważonym składem mineralnym, przez co można je bezpiecznie pić w każdej sytuacji. Nie ma również szczególnych ograniczeń dotyczących wypijanej ilości.
Materiał przygotowała:
Karolina Waszczak, absolwentka Geografii na specjalizacji hydrologia, meteorologia i klimatologia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Bibliografia:
- mgr inż. Anna Jelonek, Mineralna, źródlana czy stołowa? O niskiej, średniej czy wysokiej mineralizacji? Czyli jak wybrać wodę dla siebie, natemat.pl, publikacja: http://natemat.pl/80277,mineralna-zrodlana-czy-stolowa-o-niskiej-sredniej-czy-wysokiej-mineralizacji-czyli-jak-wybrac-wode-dla-siebie
- Woda. Którą wybrać?, konsumentalista.pl, publikacja: 13.09.2014, http://www.konsumentalista.pl/woda-ktora-wybrac/