„Ogród do zjedzenia!”
0Wytwarzanie własnej żywności w mieście jest tematem przewodnim konkursu OGRÓD DO ZJEDZENIA!. Konkurs zostanie ogłoszony już na dniach!
Do konkursu będą mogły przystąpić społeczności lokalne, które w swojej okolicy mieszkalnej będą chciały utworzyć ogród społeczny, a także te które już taki ogród prowadzą. Nawet jeśli teraz ogród funkcjonuje jako ogród do wypoczynku i hodowania roślin ozdobnych, Green Cross Poland umożliwi dostarczenie nasion warzyw czy podstawowe narzędzia ogrodowe. Podstawą są chęci, wyobraźnia i wspólne działanie. Każdy może zostać miejskim rolnikiem!
Jakie korzyści płyną z prowadzenia ogrodów warzywnych w miastach?
Rolnictwo w mieście powstało z tęsknoty miejskiego człowieka do natury. Ludzie dostrzegli potrzebę własnych upraw, pozbawionych chemii, konserwantów i sztucznych barwników. W Polsce nie jest to jeszcze tak doceniane jak za granicą, ale i u nas istnieje silny potencjał do zagospodarowywania terenów miejskich w formie warzywników.
Miejskie ogrodnictwo przynosi wiele zalet społecznych, ekonomicznych, środowiskowych. Tworzenie ogródków na terenach zurbanizowanych wpływa nie tylko na ekologię, ale i zieleń miejską, sprzyja lepszym warunkom życia – miasto staje się bardziej zielone oraz wydajne dzięki bezpośredniej produkcji żywności. Ponadto warzywno-ziołowe ogródki urozmaicają i ożywiają miejski krajobraz.
Wielkomiejskie warzywniaki tworzą lepszą gospodarkę lokalną, która nie opiera się na jedzeniu sprowadzanym z daleka. Poprawie ulega jakość powietrza w wyniku zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na skutek wytwarzania dóbr na miejscu. Ludzie mogą zdobyć różne umiejętności i przekonać się, że mogą stać się bardziej samowystarczalnymi. Najmłodsi z kolei mogą nauczyć się cierpliwości i obserwować jak kiełkują zasiane nasiona.
Zwiększanie ilości wytwarzanej lokalnie żywności, ułatwia ponowne wykorzystanie odpadów do produkcji jedzenia (np. kompost), przez co nie marnuje się zapasów w mieście. Poza tym produkowanie żywności na terenie miast sprzyja nie tylko środowisku, ale i służy lepszemu odżywianiu, bez konieczności spożywania przetworzonych i nasiąkniętych pestycydami produktów, które możemy spotkać na sklepowych półkach. Zakładanie ogrodów warzywnych pomaga eliminować głód i niedożywienie, a poprzez wspólne działanie jednoczyć społeczności lokalne.
Do 2055 roku na świecie ponad 70% ludzi będzie mieszkało w miastach. Może warto zastanowić się nad założeniem swojego własnego warzywno-owocowo-ziołowego zakątka? Będzie więcej okazji do spędzania czasu z sąsiadami. Poza tym nic nie smakuje tak jak produkty z własnych upraw.
Zapraszamy do zaglądania na stronę kampanii „Nasz ogród społeczny” a także na oficjalny fanpage na Facebooku. Już wkrótce znajdziecie tu informację o konkursie na OGRÓD DO ZJEDZENIA! a także porady i wskazówki jak stworzyć taki ogród w swojej okolicy.
Oficjalna strona kampanii: http://www.naszogrodspoleczny.pl/
Oficjalny fanpage kampanii: https://web.facebook.com/naszogrodspoleczny/?fref=ts