Staż odbywać się będzie w Niemczech na tamtejszych uniwersytetach, w ministerstwach, przedsiębiorstwach, instytutach badawczych, urzędach, organizacjach pozarządowych, centrach badawczo – biznesowych. Stypendia przyznawane są w trybie konkursowym. O stypendium mogą ubiegać się absolwenci polskich uczelni, którzy posiadają dyplom magistra z szeroko rozumianej ochrony środowiska. Oznacza to wszystkie kierunki studiów, zawierające w swoim programie tematykę ochrony i zarządzania środowiskiem, ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej itp.
Termin składania wniosków mija 16 września 2017, a zakwalifikowani rozpoczną swoje staże w lutym 2018 roku.
Więcej dowiesz się na stronie Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska
]]>Ogród zostanie założony z inicjatywy Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Dzięki otwarciu ogrodu społecznego zwiększy się bioróżnorodność terenu przylegającego do Gdańskiego Domu Organizacji Pozarządowych przy al. Grunwaldzkiej, a także mieszkańcy zyskają przestrzeń do wypoczynku wśród kolorowych rabat. „Nasz ogród społeczny znajduje się przy byłym Pałacu Ślubów w Gdańsku, miejscu symbolicznym i ważnym dla większości dorosłych Gdańszczan, którzy zawierali tu swój związek małżeński. Aktualnie w Pałacu znajduje się Centrum Organizacji Pozarządowych i Dom Sąsiedzki dla Dolnego Wrzeszcza, a niedługo także i Przystanek Rowerowy. Chcemy więc aby także przestrzeń wokół Pałacu zazieleniła się i stanowiła enklawę spokoju dla odwiedzających nas mieszkańców, aktywistów i rowerzystów.” – mówi Antonina Paplińska, Wiceprezes Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.
W Gdańsku na jednego mieszkańca przypada mniej więcej 138 m² zieleni. Na unikatowy krajobraz tego miasta wpływają tereny parkowe (jeden z nich rozciąga się wzdłuż al. Grunwaldzkiej), rezerwaty przyrody, Trójmiejski Park Krajobrazowy czy obiekty użytków ekologicznych, jak chociażby „Zielone wyspy” charakteryzujące się dużą wartością biocenotyczną. Mieszkańcy Gdańska doceniają wartość przyrody w swoim mieście, a zakładając ogrody społeczne czerpią też korzyści dla siebie: „Jeśli chodzi o korzyści, to na pewno spełnił oczekiwania, które w nim pokładano. Stał się zielonym punktem w szarej części Dolnego Miasta. Ponadto, ogród też ma bardzo duże znaczenie wychowawczo-edukacyjne dla naszych młodych wychowanków, którzy udzielali się przy jego tworzeniu, ale także pomagają w jego utrzymaniu” – działania w ogrodzie społecznych „Centrum Reduta” komentuje Małgorzata Białogłowska.
Na najbliższą sobotę został przygotowany specjalny program nawiązujący do ogrodnictwa, ornitologii i relacji międzysąsiedzkich – punktem kulminacyjnym będzie wspólne grillowanie. „Zapraszamy wszystkich mieszkańców wiążących z tym miejscem ciepłe uczucia a także wszystkich miłośników zieleni w mieście na wspólny festyn” – Antonina Paplińska. Organizatorzy zachęcają też do odwiedzenia fanpage’a „Ogrodu Uphagena”: https://web.facebook.com/events/1915797985324499/
Program festynu:
Kolejny ogród społeczny w województwie pomorskim powstaje w ramach akcji „Nasz Ogród Społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat.
„Oddolne inicjatywy społeczne na dobre opanowały Gdańsk. Ich rosnąca liczba, w tym powstające kolejne ogrody społeczne dowodzą, jak bardzo otwarty na dialog i impulsy mieszkańców jest Gdańsk. Jako Green Cross Poland mamy zatem kolejne powody do dumy, że w tym pięknym, nadmorskim mieście z otwartością przyjęto kampanię Nasz ogród społeczny” – dodaje Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.
Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.
„Przypadki miejskich parków, skwerów, ogrodów na dachach i małych farm na balkonach zakładanych na całym świecie udowadniają, że rośliny, zarówno ozdobne, jak i jadalne z powodzeniem można przenieść do miast, co w naturalny sposób zwiększa komfort życia. Sprzyja dziś temu zarówno rozwój technologiczny w zakresie proekologicznych rozwiązań, jak i sytuacja gospodarcza oraz społeczne uwarunkowania. Miejskie ogrodnictwo traktowane jest dziś coraz częściej jako styl życia – pod wieloma względami wpisuje się też w zasady zrównoważonego rozwoju, niosąc korzyści nie tylko ekologiczne, ale również społeczne i ekonomiczne” – mówi Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.
W ramach kampanii programu „Nasz ogród społeczny” powstało blisko dwadzieścia ogrodów na terenie całej Polski. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.
”Akcji „Nasz ogród społeczny” partnerujemy od samego początku, dostarczając nasiona oraz cebulki kwiatowe do powstających ogrodów. Idea tej kampanii łączy się z działalnością naszej firmy, wpływając na rozwój ogrodnictwa w polskich miastach i pełniąc funkcję edukacyjną w zakresie uprawy kwiatów, warzyw i ziół” – mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko.
Więcej informacji na:
www.facebook.com/naszogrodspoleczny
***
Honorowy patronat nad programem objęli: Minister Środowiska oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju.
Partnerami kampanii są: Sociopolis.pl (www.sociopolis.pl), Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (www.wkb.com.pl), Fortum (www.fortum.pl), Instytut Badań Przestrzeni Publicznej (www.ibpp.pl), Instytut Best Place (www.bestplaceinstytut.org), portal Zmieńmy.to (www.zmienmy.to), W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne (www.legutko.com.pl), architekt Grzegorz Fragstein-Niemsdorff, Kancelaria GFP_Legal (www.gfplegal.pl)
Radę Ekspertów stanowią:
prof. Mirosław Duchowski – dyrektor, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej;
Grzegorz Fragstein-Niemsdorff – architekt krajobrazu, pracownia projektowa FN-project;
prof. Anna Giza-Poleszczuk – prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UW;
dr inż. Krzysztof Herman – Katedra Sztuki Krajobrazu, SGGW;
prof. Andrzej Mizgajski – Prezes Zarządu Green Cross Poland;
Grzegorz Młynarski – socjolog, badacz, Sociopolis;
mec. Maciej Szambelańczyk – doradca, Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr.
***
Kontakt dla mediów:
Natalia Grygiel, Koordynator projektów, Green Cross Poland
tel. kom. 506 451 201, email: [email protected]
INFORMACJE DODATKOWE
Green Cross Poland swoją działalność w Polsce rozpoczął w lutym 2010 roku, realizując od tego czasu liczne projekty, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Tworzy platformę dialogu pomiędzy biznesem, administracją, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami naukowymi oraz mieszkańcami. Do najbardziej znanych projektów organizacji należy ogólnopolska kampania „Nasz ogród społeczny”, aplikacja mobilna na smartphony „Live Green” oraz e-learning w zakresie OZE przeznaczony dla pracowników gmin – „Green Communities”.
Warsztaty strategiczne, debaty wysokiego szczebla, współpraca z polskimi i zagranicznymi partnerami, to tylko niektóre z działań podejmowanych przez GCPL w zakresie rozwoju przestrzeni miejskich i ochrony środowiska. Organizacja aktywnie uczestniczy w społecznych konsultacjach aktów prawnych i międzynarodowych strategii.
Oficjalna strona internetowa: www.greencrosspoland.org
]]>Dziś teren pod ogród nie zachęca do zatrzymania się na odpoczynek. Wszystko zmieni się dzięki dzieciom i młodzieży. To właśnie oni zapragnęli upiększyć skwer o kolorowe rośliny a także o małą architekturę. Ogród powstanie w centrum miasta u zbiegu ulic Wileńskiej i 11 Listopada. Lokalizacja ogrodu w centrum zapewni dostęp do niego wszystkim mieszkańcom Sejn, a jest to bardzo ważne, ponieważ określenie „społeczny” dotyczy otwartości na wspólne tworzenie, utrzymanie zieleni i miejsca tętniącego serdecznością. „Miejsce, którego oficjalnymi gospodarzami będą dzieci i młodzież, otwarte będzie dla wszystkich mieszkańców Sejn pragnących wspólnie i przyjemnie spędzać czas podczas plenerowych warsztatów, rodzinnych pikników oraz innych działań kulturalno- społecznych” – mówi Justyna Kulikowska, Prezes Stowarzyszenia Origo i liderka ogrodu społecznego „Serce rośnie”.
Do terenu pod ogród społeczny „Serce rośnie” przylega Konsulat Republiki Litewskiej i Dom Litewski. W niedalekiej odległości znajduje się również budynek Miasta Sejny, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Origo. Projekt ogrodu społecznego, który najlepiej wpisywałby się w przestrzeń Sejn przygotował architekt, Grzegorz Fragstein-Niemsdorff – „Wizualizacja została wykonana zgodnie z sugestiami przyszłych opiekunów ogrodu. Można również część użytkową z roślinami przenieść na centrum placu. Jest tam lepsze nasłonecznienie dla roślin jadalnych. Proponuję wizualnie oddzielić przestrzeń ogrodową od parkingu, a od strony ulicy (na skarpie) za żywopłotem posadzić rośliny okrywowe (np. bluszcz, irga, trzmielina)”. Końcowy efekt ogrodu społecznego będzie zależał od społeczności Sejn. Ważne jest, aby mieszkańcy mogli sami decydować o przestrzeni w swoim mieście. „W dniu otwarcia Stowarzyszenie Origo zaplanowało plenerowe warsztaty na temat historii ogrodów, powieszenie budki lęgowej dla ptaków, dawną podwórkową zabawę w sekrety (widoczki) oraz pokaz wielkich baniek mydlanych” – zaprasza Justyna Kulikowska.
Pierwszy ogród społeczny w województwie podlaskim powstaje w ramach akcji „Nasz Ogród Społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat.
„Cieszymy się, że do kampanii dołączyły Sejny, miasto otwarte na inicjatywy obywatelskie. Mieszkańcy tego miasta udowadniają, że ożywianie przestrzeni miejskich i nadawanie im nowych funkcji, oprócz większego zaangażowania się w sprawy swojej „małej ojczyzny”, buduje również dialog z Władzami Miasta” – dodaje Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.
Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.
„Życie w mieście, wśród spalin i ciągłego hałasu, bez dostępu do zieleni byłoby niezwykle uciążliwe. Rośliny w mieście pełnią funkcję ozdobną – taka była pierwotna przyczyna ich uprawy na terenach miejskich – ale to tylko jedna z licznych korzyści, które daje ludziom ich sąsiedztwo. Gdy dodamy do tego tereny wodne, parki, miejskie pasieki, zielone dachy i ściany oraz inteligentne systemy oszczędzania energii i zarządzania wodą deszczową – miejskie życie zacznie przypominać raj. A co najważniejsze: by do tego doprowadzić nie trzeba kończyć żadnych dodatkowych studiów – wystarczy trochę wyobraźni, otwartości i kreatywności. Każdy dziś może zostać inżynierem zielonego miasta” – mówi Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.
W ramach kampanii programu „Nasz ogród społeczny” powstało blisko dwadzieścia ogrodów na terenie całej Polski. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.
”Akcji „Nasz ogród społeczny” partnerujemy od samego początku, dostarczając nasiona oraz cebulki kwiatowe do powstających ogrodów. Idea tej kampanii łączy się z działalnością naszej firmy, wpływając na rozwój ogrodnictwa w polskich miastach i pełniąc funkcję edukacyjną w zakresie uprawy kwiatów, warzyw i ziół” – mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko.
Więcej informacji na:
www.facebook.com/naszogrodspoleczny
***
Honorowy patronat nad programem objęli: Minister Środowiska oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju.
Partnerami kampanii są: Sociopolis.pl (www.sociopolis.pl), Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (www.wkb.com.pl), Fortum (www.fortum.pl), Instytut Badań Przestrzeni Publicznej (www.ibpp.pl), Instytut Best Place (www.bestplaceinstytut.org), portal Zmieńmy.to (www.zmienmy.to), W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne (www.legutko.com.pl), architekt Grzegorz Fragstein-Niemsdorff, Kancelaria GFP_Legal (www.gfplegal.pl)
Radę Ekspertów stanowią:
prof. Mirosław Duchowski – dyrektor, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej;
Grzegorz Fragstein-Niemsdorff – architekt krajobrazu, pracownia projektowa FN-project;
prof. Anna Giza-Poleszczuk – prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UW;
dr inż. Krzysztof Herman – Katedra Sztuki Krajobrazu, SGGW;
prof. Andrzej Mizgajski – Prezes Zarządu Green Cross Poland;
Grzegorz Młynarski – socjolog, badacz, Sociopolis;
mec. Maciej Szambelańczyk – doradca, Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr.
***
Kontakt dla mediów:
Natalia Grygiel, Koordynator projektów, Green Cross Poland
tel. kom. 506 451 201, email: [email protected]
INFORMACJE DODATKOWE
Green Cross Poland swoją działalność w Polsce rozpoczął w lutym 2010 roku, realizując od tego czasu liczne projekty, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Tworzy platformę dialogu pomiędzy biznesem, administracją, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami naukowymi oraz mieszkańcami. Do najbardziej znanych projektów organizacji należy ogólnopolska kampania „Nasz ogród społeczny”, aplikacja mobilna na smartphony „Live Green” oraz e-learning w zakresie OZE przeznaczony dla pracowników gmin – „Green Communities”.
Warsztaty strategiczne, debaty wysokiego szczebla, współpraca z polskimi i zagranicznymi partnerami, to tylko niektóre z działań podejmowanych przez GCPL w zakresie rozwoju przestrzeni miejskich i ochrony środowiska. Organizacja aktywnie uczestniczy w społecznych konsultacjach aktów prawnych i międzynarodowych strategii.
Oficjalna strona internetowa: www.greencrosspoland.org
]]>Z internetowej platformy szkoleniowej „Green Communities” można korzystać do 31 lipca 2017 roku. E-learning w zakresie odnawialnych źródeł energii przeznaczony jest dla pracowników jednostek samorządów terytorialnych.
Więcej o tematyce szkolenia „Green Comminities” przeczytasz w odpowiednich zakładkach:
]]>
Do konkursu będą mogły przystąpić społeczności lokalne, które w swojej okolicy mieszkalnej będą chciały utworzyć ogród społeczny, a także te które już taki ogród prowadzą. Nawet jeśli teraz ogród funkcjonuje jako ogród do wypoczynku i hodowania roślin ozdobnych, Green Cross Poland umożliwi dostarczenie nasion warzyw czy podstawowe narzędzia ogrodowe. Podstawą są chęci, wyobraźnia i wspólne działanie. Każdy może zostać miejskim rolnikiem!
Jakie korzyści płyną z prowadzenia ogrodów warzywnych w miastach?
Rolnictwo w mieście powstało z tęsknoty miejskiego człowieka do natury. Ludzie dostrzegli potrzebę własnych upraw, pozbawionych chemii, konserwantów i sztucznych barwników. W Polsce nie jest to jeszcze tak doceniane jak za granicą, ale i u nas istnieje silny potencjał do zagospodarowywania terenów miejskich w formie warzywników.
Miejskie ogrodnictwo przynosi wiele zalet społecznych, ekonomicznych, środowiskowych. Tworzenie ogródków na terenach zurbanizowanych wpływa nie tylko na ekologię, ale i zieleń miejską, sprzyja lepszym warunkom życia – miasto staje się bardziej zielone oraz wydajne dzięki bezpośredniej produkcji żywności. Ponadto warzywno-ziołowe ogródki urozmaicają i ożywiają miejski krajobraz.
Wielkomiejskie warzywniaki tworzą lepszą gospodarkę lokalną, która nie opiera się na jedzeniu sprowadzanym z daleka. Poprawie ulega jakość powietrza w wyniku zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na skutek wytwarzania dóbr na miejscu. Ludzie mogą zdobyć różne umiejętności i przekonać się, że mogą stać się bardziej samowystarczalnymi. Najmłodsi z kolei mogą nauczyć się cierpliwości i obserwować jak kiełkują zasiane nasiona.
Zwiększanie ilości wytwarzanej lokalnie żywności, ułatwia ponowne wykorzystanie odpadów do produkcji jedzenia (np. kompost), przez co nie marnuje się zapasów w mieście. Poza tym produkowanie żywności na terenie miast sprzyja nie tylko środowisku, ale i służy lepszemu odżywianiu, bez konieczności spożywania przetworzonych i nasiąkniętych pestycydami produktów, które możemy spotkać na sklepowych półkach. Zakładanie ogrodów warzywnych pomaga eliminować głód i niedożywienie, a poprzez wspólne działanie jednoczyć społeczności lokalne.
Do 2055 roku na świecie ponad 70% ludzi będzie mieszkało w miastach. Może warto zastanowić się nad założeniem swojego własnego warzywno-owocowo-ziołowego zakątka? Będzie więcej okazji do spędzania czasu z sąsiadami. Poza tym nic nie smakuje tak jak produkty z własnych upraw.
Zapraszamy do zaglądania na stronę kampanii „Nasz ogród społeczny” a także na oficjalny fanpage na Facebooku. Już wkrótce znajdziecie tu informację o konkursie na OGRÓD DO ZJEDZENIA! a także porady i wskazówki jak stworzyć taki ogród w swojej okolicy.
Oficjalna strona kampanii: http://www.naszogrodspoleczny.pl/
Oficjalny fanpage kampanii: https://web.facebook.com/naszogrodspoleczny/?fref=ts
]]>W kapitule konkursu zasiadła m.in. ekspert ogólnopolskiej kampanii „Nasz ogród społeczny” – dr inż. Monika Latkowska oraz Dyrektor operacyjny Green Cross Poland – Donata Kałużna Donata. Spośród nadesłanych projektów wyłoniono dwie koncepcje, które najbardziej odzwierciedlały idę ogrodu społecznego. Nagroda główna w kategorii debiutant trafiła do Martyny Florczak za projekt „Kolorowy świat”. Natomiast w kategorii profesjonalista, zwyciężyła Wanda Sobieraj z pomysłem na „Ogród społeczny mozaika”.
Spółdzielnie Mieszkaniowe mają duży potencjał w zakładaniu ogrodów społecznych. Dysponują dużymi terenami. Mają też rozwinięty system organizacyjny, dzięki któremu można w łatwy sposób zaprosić mieszkańców na spotkanie związane z prowadzeniem ogrodu. Pośród blokowisk, kolorowy ogród społeczny staje się wizytówką osiedla, a dzięki okolicznym instytucjom edukacyjnym, jak przedszkola, szkoły czy domy seniora, zawsze znajdzie się grupa, która zadba o grządki i kolorowe rabaty.
Fot. Projekt Martyny Florczak „Ogród społeczny mozaika”, nagroda w kategorii profesjonalista podczas Konkursu „Inspiracje w przestrzeni”. Organizatorem Konkursu była firma wydawnicza Abrys.
]]>Każdego dnia możemy angażować się w podejmowanie mniejszych i większych decyzji dotyczących naszej najbliższej przestrzeni. Na przykład, rozmawiając z sąsiadami, możemy podejmować decyzje na temat koloru ścian na klatce schodowej, układzie ścieżek na podwórku, rodzaju i ustawieniu ławek, wytyczeniu drogi rowerowej, roślinności, elemantach małej architektury czy form wspólnie spędzanego czasu. Bo najważniejsze jest, żeby działać z kimś. Już najprostsze działania partycypacyjne zmieniają charakter okolicy. Niech przestrzeń na zewnątrz będzie taka, jacy my jesteśmy w środku! A nawet lepsza, bo jak długo można przechowywać te wszystkie pomysły w szufladkach umieszczonych gdzieś na tyłach głowy zatytułowanych: „Na później” lub „Poczekam aż będzie lepiej”?
Korzyści (małe i duże) z działań partycypacyjnych:
Nie ma jeszcze badań naukowych, które pokazywałyby, jak wpływa podwórkowy nieład na pozytywne rozpoczęcie dnia przez mieszkańców. Chyba jednak…mało pozytywnie… Pewne jest, że kiedy widzimy efekty z wcielania własnych planów w życie od razu jest nam lepiej. I też pachnie ładniej.
Jak często zaczynamy dzień, kończymy dzień, przerywamy dzień wyobrażając sobie, że będzie lepiej? Codziennie, co godzinę, co chwilę? Te wyobrażenia zwą się marzeniami, a marzenia mieszkańców trzeba spełniać, bo dzięki nim na pewno stanie się lepiej! Mieszkańcy to my. Zamieszkujemy mieszkania, domy, kwatery, pokoje, poddasza. Ale miejsce, które tworzymy nie zaczyna się po przekroczeniu progu naszego ciepłego gniazdka. Nasze ślady zostawiamy dużooo bliżej i dużooooooo dalej.
Ulica która prowadzi do najlepszego warzywniaka w dzielnicy jest zagracona niepotrzebnym nikomu złomem, a zamiast po jesiennych liściach, szuramy po niedopalonych papierosach. Marzenie w takiej chwili? Nie widzieć i móc latać! Wiedza daje poczucie komfortu. Jeśli wiemy już, jak mieszkańcy legalnie mogą zmieniać swoją okolicę, ostatni raz idziemy do warzywniaka przez złomowisko, bo kolejnym razem tu będzie lepiej!
P.S. Złomowiska nie są złe, ale trzeba znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Można wydobyć z nich starą Franię i dać jej drugie życie. Frania-kwietnik przy drodze może być super!
Dialog sąsiedzki, dialog mieszkańców z władzami miasta służy rozwojowi demokracji lokalnej. Na początku może być trochę ciężko przemierzyć pierwsze schody komunikacji międzysektorowej:
Ja, czyli mieszkaniec/mieszkanka – sąsiad/sąsiadka – pani/pan ze spółdzielni/wspólnoty – pan/pani z Urzędu Miasta np. z Wydziału Zieleni Miejskiej – właścicielka/właściciel sklepu ogrodniczego, który chciałby się włączyć we wspólne działania – i tak dalej i tak dalej……
Ktoś musi dialog rozpocząć i dbać o to, żeby komunikacja była czytelna dla wszystkich zainteresowanych. Jeśli wiemy, co chcemy przekazać i postaramy się, aby wysłuchać i nie oceniać innych, a do tego spróbujemy znaleźć kompromis, to na pewno uda nam się znaleźć rozwiązanie. I już staje się lepiej!
]]>Dzięki mieszkańcom, włodarzom miast i organizacjom pozarządowym zostały utworzone ogrody społeczne w Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Rudzie Śląskiej, Wrocławiu, Częstochowie, Będzinie, Brodnicy, Ostrowi Mazowieckiej, Warszawie, Siemianowicach Śląskich. Szare place, zaniedbane skwery zaczęły tętnić życiem. Widząc potencjał kryjący się w mieszkańcach, Green Cross Poland wspólnie z doświadczonym radcą prawnym, Maciejem Szambelańczykiem, przygotował bezpłatną publikację „Tu też będzie lepiej! Organizacyjno-prawne kompendium tworzenia inicjatyw lokalnych na przykładzie budowania ogrodów społecznych w Polsce”. Z tego kompendium można dowiedzieć się m.in.: jak przygotować umowę, aby bezpłatnie a zgodnie z prawem korzystać z terenu pod ogród.
Kontynuacja kampanii „Nasz ogród społeczny” trwa nadal. Jeśli zaciekawił Was temat ogrodów społecznych, zbierzcie grupę sąsiadów i zastanówcie się gdzie w Waszym mieście zorganizować takie miejsce, a potem skontaktujcie się z zespołem Green Cross Poland. Razem łatwiej i przyjemniej można sprawić, że: „Tu też będzie lepiej!”.
Fot. Ogród społeczny w Siemianowicach Śląskich
]]>